Posiada Pan/Pani starą wersję oprogramowania i niektóre elementy na stronie mogą nie działać poprawnie. Prosimy zaktualizować system, aby korzystać ze wszystkich funkcji na stronie.
light
dark
PL
light
dark

Akademia Salesforce, czyli jak się załapać do orkiestry

Muzycy, którzy są absolwentami tej samej akademii, grają równo, mają świetnie zestrojone instrumenty i razem brzmią wyśmienicie. Nawet, jeśli puzoniście przez chwilę braknie tchu, błyskawicznie ciszę wypełni waltornia – tak, żeby odbiór słuchacza nie ucierpiał nawet przez chwilę. Tak działają: orkiestra SFDC w Lublinie oraz Koszalinie. Dziś skupimy się na tej ostatniej, a jej skład to w 100% absolwenci naszej Akademii Salesforce.

Kto jest dyrygentem? Jak zagrać na największych scenach świata? Czy debiutanci mają prawo fałszować? Więcej w artykule!

Powyższa analogia nasuwa się sama. Specjaliści od Salesforce w koszalińskim oddziale TTMS to niezwykle zgrana drużyna, złożona z 28 programistów, z których 13 przeszło dwumiesięczną Akademię SFDC. Są ze sobą bardzo zżyci, a rotacja w tym zespole praktycznie nie istnieje.

Dla kogo gra nasza orkiestra?

TTMS od kilku lat intensywnie rekrutuje programistów i kształci ich w kierunku Salesforce. Do tej pory, w 12 edycjach, wyszkoliła już ponad 40 osób. Nasza firma oferuje bowiem wdrożenia platformy SF Out of the Box, doradztwo w zakresie prawidłowego doboru modelu licencyjnego dla produktów z Force.com, jak również dostosowanie modułu CRM do indywidualnych potrzeb Klienta, włączając integrację z istniejącymi bazami danych oraz zewnętrznymi systemami i aplikacjami. Jako uzupełnienie TTMS oferuje również moduł szkoleń dziedzinowych. Pod koniec zeszłego roku uzyskaliśmy jako organizacja status Srebrnego Partnera Salesforce, będący m.in. odzwierciedleniem naszych kompetencji consultingowych. Takiej pozycji nie osiągnęlibyśmy, gdyby nie nasi specjaliści. Ale żeby zostać specjalistą…

Za kulisami Akademii

Nasze rekrutacyjne „macki” są długie jak kolejki do szczepionek na koronawirusa i sięgają Politechniki Koszalińskiej, gdzie funkcjonuje kółko informatyczne. Dzięki współpracy z uczelnią możemy zaprosić najbardziej obiecujących studentów do  odbycia letnich praktyk w koszalińskim oddziale TTMS. Przygotowują one informatyków od podstaw w pracy w IT, przez co są znakomitym przedsionkiem Akademii.

Sama Akademia Salesforce trwa 8 tygodni miesiące, które są podzielone zwykle na miesiąc teorii oraz miesiąc ćwiczeń, czyli pracy na symulacjach projektów. Jednocześnie na jeden „semestr” przyjmowane są 3-4 osoby. Praca w małym zespole umożliwia skuteczną naukę i szybkie postępy.

Rytm Akademii jest szybki i regularny niczym quickstep. Panuje system zadań, codziennie inny prowadzący ma prezentację, a każdy uczestnik dostaje zadanie domowe, które sprawdzane jest kolejnego poranka. Jest to jeszcze moment, kiedy czasem może „fałszować” bez obawy, że niezręczna nuta wypełni jakąś filharmonię.

Młodzi programiści od początku mają dostęp do płatnych narzędzi Continuous Integration, wykorzystywanych zazwyczaj w komercyjnych projektach. Po odbyciu Akademii otrzymują zaś ważny przez 6 miesięcy voucher na pierwszą certyfikację Salesforce.

Absolwent nie musi zwykle długo czekać na możliwość odegrania swojej partii w większym, międzynarodowym projekcie, choć nie zawsze są to od razu pierwsze skrzypce.

Dyrygent

Od kilku lat salesforce’owej orkiestrze nadaje Marcin Chruścicki, który przejął batutę po Krzysztofie Kowalewskim – teraz koordynującym Akademię od strony organizacyjnej. Jest charyzmatycznym i wymagającym „dyrygentem”, potrafi wyzwolić twórczą atmosferę, a tym samym wyraźne postępy praktykantów.

Akademia w Pandemii

Ostatnia edycja Akademii SFDC odbywała się w większości zdalnie, choć bardziej można nazwać istniejącą formułę hybrydową. Uczestnicy mieli możliwość systematycznych spotkań z mentorem w biurze, co wyzwalało w obydwu stronach większą motywację i zaangażowanie.

Jak się załapać do orkiestry?

Direct search to jedna z ulubionych metod pozyskiwania pracowników przez Transition Technologies MS S.A. – stąd współpraca koszalińskiego oddziału firmy z Politechniką, a także działalność rekrutacyjna na portalu LinkedIn. Nie znaczy to jednak, że osoby, same zgłaszające się do TTMS stoją na straconej pozycji. Nasze ogłoszenia można znaleźć m.in. na portalu pracuj.pl.

Wkrótce planujemy kolejną Akademię – zaglądaj na nasze profile na portalach społeczościowych (Facebook, Linkedin), tam poinformujemy o szczegółach. Szukamy osób, które:

  • docelowo chciałyby pracować w oddziale w Koszalinie lub Lublinie,
  • mają doświadczenie w językach obiektowych (java, c-sharp, etc.),
  • mają pojęcie o programowaniu,
  • chciałyby pracować w prężnej polskiej firmie o niekorporacyjnej atmosferze,
  • szukają możliwości współtworzenia dużych, międzynarodowych projektów

Marcin Kapuściński – Transition Technologies MS S.A.