Posiada Pan/Pani starą wersję oprogramowania i niektóre elementy na stronie mogą nie działać poprawnie. Prosimy zaktualizować system, aby korzystać ze wszystkich funkcji na stronie.
light
dark
PL
light
dark

Jak pomogliśmy Volvo Car Poland stać się data driven company?

Wyzwanie

Stworzyliśmy nowoczesną firmę, której zależy na przyszłości naszej planety. Zmieniamy świat poprzez przyjazne środowisku rozwiązania informatyczne.

Problem

Usprawnienie wymagały u klienta 3 sfery: obsługi klienta, sprzedaży i marketingu. W związku z tym, zajęliśmy się trzema problemami, które je nękały:

Raportem Obsługi Klienta:

Firma gromadziła dane w Excelu, a ich analiza była czasochłonna. Potrzebne było narzędzie, umożliwiające generowanie automatycznego raportu.

Raportem Sprzedażowym:

W firmie bardzo ważne było śledzenie realizacji planów sprzedażowych. Niestety raporty z wielu miejsc tworzone były w Excelu, a ich analiza i konieczność ręcznego odświeżania zajmowały bardzo dużo czasu.

Raportem Marketingowym:

Żeby mógł powstać, potrzebna była integracja danych z różnych źródeł (Google Analytics, Call Center, rejestracja zrealizowanych jazd próbnych).

Rozwiązanie

Rozwiązaniem było stworzenie zestawu narzędzi, które mogłyby generować automatyczne, zwinne Raporty – obsługi klienta, sprzedażowe i marketingowe.

W przypadku Raportu Obsługi Klienta, wdrożyliśmy raport w Power BI, oparty na eksporcie danych. Raport odświeża się automatycznie według harmonogramu, nie angażując dodatkowych osób. Dzięki bogatej i interaktywnej warstwie raportów bardzo łatwo ocenić, ile spraw wpływa do BOK i jak szybko są zamykane.

Jeśli zaś chodzi o raporty sprzedażowe, tu również zastosowaliśmy rozwiązanie Business Inteligence – raport w Power BI, wykorzystujący hurtownie danych, odświeża się automatycznie i według harmonogramu, nie angażując dodatkowych osób.

Z kolei rozwiązaniem dla raportu marketingowego okazał się przekrojowy raport w Power BI, łączący w sobie wiele źródeł danych, monitorowanie trendów, ułatwioną analizę efektywności akcji marketingowych czy odwiedzin na stronach internetowych.

1 Senior Power BI consultant
1 Power BI consultant

Rezultat

Dzięki Power BI, firma mogła zoptymalizować swoje biura obsługi klienta. Teraz wiadomo, ile osób do obsługi infolinii będzie potrzebnych w określonych przedziałach czasowych. Można łatwo sprawdzić, z czym klienci się zgłaszają i od razu im pomóc. Generujący się automatycznie Raport Obsługi Klienta dał możliwość przejścia od razu do działania. Bezpośrednio z raportu można wysłać maila do klienta w danej sprawie. Dzięki Power BI firma mogła zoptymalizować swoje biura obsługi klienta. Teraz wiadomo, ile osób do obsługi infolinii będzie potrzebnych w określonych przedziałach czasowych. Można łatwo sprawdzić, z czym klienci się zgłaszają i od razu im pomóc. Firma zyskała: skuteczny system raportowania obsługi infolinii, monitoring zarejestrowanych spraw i udzielonych odpowiedzi oraz możliwość udzielenia rekomendacji działań. Może teraz na bieżąco monitorować obciążenie infolinii, szybciej obsługiwać użytkowników końcowych, a także wysyłać maile z systemu bezpośrednio do nich.

Jeśli chodzi o zastosowanie naszych rozwiązań w dziale sprzedaży, dzięki zaimplementowaniu szeregu metryk, firma może teraz porównywać różne okresy (miesiąc do miesiąca poprzedniego, dowolny okres z danego roku do tego samego okresu w roku poprzednim). Pozwala to dobrze zorientować się w trendach i badać skuteczność sprzedaży. Wiadomo, ile jest wystawionych faktur, ile jest wydanych produktów, a przede wszystkim otrzymujemy jeden prosty wykres, a nie kilkudziesięciostronicowy raport. Firma może na bieżąco śledzić realizację planów sprzedażowych – łatwo sprawdzi wykonanie targetu i jest w stanie podjąć stosowne działania na czas.

Jeśli zaś chodzi o raporty sprzedażowe, tu również zastosowaliśmy rozwiązanie Business Inteligence – raport w Power BI, wykorzystujący hurtownie danych, odświeża się automatycznie i według harmonogramu, nie angażując dodatkowych osób.

Z kolei połączenie danych marketingowych i raportów z Google Analytics z systemem sprzedażowym klienta umożliwiło bieżący wgląd w lejek sprzedażowy. Wiadomo, ilu klientów w lejku przechodzi w tzw. ciepłe leady oraz który kanał promocji jest najbardziej efektywny.

Na poziomie biznesu, wdrożenie oprogramowania Systemu BI pomogło w Volvo Car Poland usprawnić procesy podejmowania decyzji. Dzięki zunifikowanej platformie, wszyscy widzą te same dane i pracują sprawnie na jednym programie, bez przesyłania maili i ręcznej obróbki raportów. Jednocześnie spadła liczba wykonywanych raportów, ponieważ dzięki warstwie bezpieczeństwa, każdy w udostępnionych raportach widzi tylko właściwy dla siebie zestaw danych. Ten sam raport oglądany przez zarząd będzie zawierał wszystkie dane, a oglądany przez dyrektora regionalnego będzie zawierał tylko dane z tego konkretnego regionu. Wyeliminowana zatem została konieczność tworzenia takich okrojonych zestawień samodzielnie.

Zobacz inne Case Studies

Skontaktuj się z nami!

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

Jaroslaw Szybinski

Microsoft Solutions
Sales Director

    Twój e-mail

    Twoja wiadomość

    Captcha

    captcha