
Zwykle model danych dostosowany jest do domeny. Koncern ABB, działający w takich branżach jak automatyka, robotyka i energetyka, posiadał osobne platformy IoT dla każdej domeny. Oznaczało to, że każdy z obszarów produkcyjnych firmy musiał tworzyć taką platformę od zera – każde nowe urządzenie tworzyło inne potrzeby. Firma potrzebowała generycznego modelu, potrafiącego odzwierciedlić dowolne urządzenie.
Brak jednolitej platformy, mogącej zaadresować potrzeby różnych domen.
Stworzyliśmy rozwiązanie, umożliwiające podpięcie dowolnego urządzenia do generycznego procesu przy pomocy odpowiedniego języka modelowania ABB Ability Information Model. Platforma pozwoliła na podłączanie do chmury urządzeń, które dzięki temu wysyłają dane w określonym formacie. Mając dostęp do chmury, możemy monitorować parametry. Do nas należało stworzenie systemu, który w sposób zautomatyzowany weryfikowałby i analizował dane z tych urządzeń. Wzięliśmy odpowiedzialność za modelowanie i obsługiwanie komunikacji startowej i strumienia danych. Ww. dane mogą być przesyłane w różnej formie – w zależności od tego czy chcemy, żeby były bardziej lub mniej skompresowane. Do nas należała też autoryzacja oraz routing danych. Klientem były różne, brandowane apartamenty w ABB - każdy departament miał inną aplikację, w zależności od działu produkcyjnego. Klient mógł zażyczyć sobie, w jakiej formie dane mają być dostępne.
Klientowi zostało dostarczone rozwiązanie z zakresu Industrial IoT. Departamenty ABB, które je już zaimplementowały, otrzymały możliwość sprawniejszego, zautomatyzowanego procesu monitorującego i automatyzującego dane z urządzeń. Przykładem może być ABB AbilityTM Edgenius Operations Data Manager – aplikacja mobilna umożliwiająca analizę i wizualizację w czasie rzeczywistym danych operacyjnych, przesyłanych przez źródło (urządzenie) do chmury.
Monika Radomska
Sales Manager