Posiada Pan/Pani starą wersję oprogramowania i niektóre elementy na stronie mogą nie działać poprawnie. Prosimy zaktualizować system, aby korzystać ze wszystkich funkcji na stronie.
light
dark
PL
light
dark

Chmura publiczna zmienia zasady gry

Chmura obliczeniowa, publiczna, prywatna lub hybrydowa. O każdej z nich słyszymy ostatnio dużo. Ta zmieniająca rynek technologia zaczęła zwracać uwagę nie tylko w działach IT, ale także wśród osób zarządzających biznesem. I nie jest to zaskakujące – przetwarzanie w chmurze to prawdziwa zmiana gry, technologia, która pomaga start-upom, firmom średniej wielkości, a także wielkim organizacjom typu Enterprise, wprowadzać innowacje na swoim rynku. 

Chociaż nadal jest to dyskusja na temat niektórych technologii, nikt nie przychodzi na spotkanie biznesowe i nie mówi: Mamy super wydajny serwer, proszę go kupić. Dostawcy Public Cloud powiedzieliby raczej: Wiemy, jak trudne i kosztowne jest utrzymanie dużego Data Center i nadążanie za wymaganiami biznesowymi. Dlatego oferujemy przejęcie odpowiedzialności za budowę i utrzymanie infrastruktury IT, pozwalając Ci skupić się na swojej działalności. 

I to jest dokładnie to, co każda firma chce usłyszeć, ponieważ dzisiejszy biznes podlega ciągłym zmianom. Pełen nowych pomysłów i innowacji. Konkurencja jest większa niż kiedykolwiek wcześniej. Przedsiębiorstwa funkcjonują stabilnie tylko pozornie, ponieważ każdego dnia muszą walczyć o swoją pozycję na rynku. Czemu? Mniejsze firmy i startupy są gotowe do konkurowania. Są bardziej elstyczne i są w stanie bardzo, bardzo szybko wypuszczać swoje produkty. 

Jest jednak coś, co łączy zarówno duże firmy, jak i startupy – potrzebują dobrych rozwiązań, które pozwolą im w łatwy sposób przemienić każdy nowy pomysł w konkretny produkt. I oczywiście w przypadku niespodziewanej awarii chcą szybko zamknąć projekt bez dużych kosztów, już myśląc o następnym. 

 

I oto nadchodzi chmura

Chmura szybko zyskuje na popularności, ponieważ pomaga firmom skupić się na najważniejszych rzeczach, ich biznesach. Wystarczy spojrzeć na liczby: co roku wiodący dostawcy usług w chmurze, tacy jak Amazon, Microsoft czy Google, inwestują ogromne kwoty w ulepszanie swojej infrastruktury i usług. Tylko w zeszłym roku Amazon wydał ponad 12 miliardów dolarów na rozwój swojej nowej technologii, głównie na infrastrukturę Amazon Web Services. Nic dziwnego, że oferują najbardziej pożądane rozwiązaniaod serwerów wirtualnych, baz danych, pamięci masowych, Internetu rzeczy i urządzeń mobilnych po uczenie maszynowe, sztuczną inteligencję i duże zbiory danych. A wszystko to w prostym modelu płatności, zgodnie z rzeczywistym użyciem. 

 

Co to oznacza dla mojej firmy? 

Jeśli dopiero założyłeś firmę, nie masz „głębokiej kieszeni”, to Public Cloud jest dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Czemu? To proste – do swojej codziennej pracy tylko potrzebujesz kilku podstawowych narzędzi . A dzięki chmurowym rozwiązaniom na MS Office365, Amazon WorkMail czy Google G Suite możesz wykupić abonament. Zacznij od małych i rozwijaj się tak, jak potrzebujesz, prawda? 

Wyobraźmy sobie, że masz pomysł na nową aplikację.  Okazuje się, że nie musisz kupować drogiego sprzętu, który wymaga skomplikowanej konfiguracji i konserwacji. W chmurze możesz zasilać serwery wirtualne, bazy danych i inne usługi, takie jak przechowywanie lub DNS. 

Powiedzmy teraz, że Twoja firma działa już na rynku wiele lat i ma większe potrzeby. W tym momencie prawdopodobnie potrzebujesz więcej zasobów, tj. mocy obliczeniowej, przestrzeni dyskowej itp. Jednocześnie jednak nie chcesz wydawać dodatkowych pieniędzy na nowy sprzęt lub licencje. W takim przypadku Public Cloud również może Ci pomóc. 

Inny przykład – jeśli Twoja firma szybko się rozwija i pozyskujesz nowych klientów, to Twoja aplikacja potrzebuje możliwości ich obsługi. Przenosząc aplikację do chmury, możesz łatwo uruchomić nowe serwery lub dodać więcej pamięci. Korzystając z mechanizmu automatycznego skalowania, zapewnisz odpowiednią moc obliczeniową na czas. A przy okazji, gdy zdobywasz coraz więcej klientów, Twoja reputacja również rośnie. Dostępność aplikacji staje się bardzo ważna. Chmura zapewnia wiele możliwości osiągnięcia lepszej skalowalności i dostępności, dzięki czemu możesz zostać zaufanym partnerem biznesowym. 

Public Cloud to bardzo obiecująca technologia dla przedsiębiorstw również dlatego, ponieważ może rozwiązać wiele potrzeb biznesowych, z którymi borykają się każdego dnia. Na przykład duże centra danych potrzebują dużo czasu na konfigurację i konserwację. Uruchamiając aplikację w chmurze, duża część tego wysiłku spoczywa na dostawcy chmury. Mniej czasu na operacje IT to więcej czasu na biznes. Ponadto, przy tradycyjnym podejściu zwykle bardzo trudno jest działowi IT nadążyć za dynamiką, której oczekuje firma. Gdy firmy rozszerzają swoją działalność na nowe regiony, zwykle budują lub wynajmują miejsce dla swoich nowych centrów danych. A to zajmuje dużo czasu i dużo pieniędzy. Tymczasem wiodący dostawcy chmury oferują swoje produkty i usługi na całym świecie. Czy wiesz, że Amazon świadczy usługi Cloud Computing w 16 lokalizacjach (zwanych Regionami), a kolejnych 5 będzie dostępnych wkrótce? Pozwala to firmom na rozszerzenie działalności w nowych regionach na całym świecie bez większych inwestycji. 

 

Jak zacząć?

Jeśli masz nowy pomysł na biznes, bo właśnie zaprojektowałeś „najleps aplikacjina świecie”, usługa Public Cloud jest dla Ciebie idealna. Aby jednak efektywnie korzystać z Public Cloud, musisz mieć konkretną wiedzę na temat tego, jak działa to rozwiązanie. Powinieneś umieć odpowiedzieć na kilka ważnych pytań, tj.: 

  • Jakie usługi są świadczone przez dostawców chmury? 
  • Który z nich najbardziej mi odpowiada? 
  • Jak zbudować bezpieczny system? 
  • Co z prywatnością danych, niezawodnością i skalowalnością aplikacji? 

Innymi słowy, weź potrzebę biznesową, poznaj i zrozum logikę biznesową, którą należy zrealizować. Następnie zaprojektuj najlepszą architekturę, korzystając z usług dostarczonych przez dostawcę chmury. 

Podejmij innowacyjne podejście i spójrz na chmurę, a nie tylko IaaS (infrastruktura jako usługa). Wiodący dostawcy usług w chmurze oferują szeroką gamę rozwiązań PaaS (Platform as a Service), SaaS (Software as a Service) i innych rozwiązań „as a Service”. Dla przykładu, korzystając z bazy danych jako usługi, można łatwo skrócić czas wprowadzania produktu na rynek, obniżyć koszty eksploatacji i konserwacji. 

Małe i średnie firmy zazwyczaj utrzymują swoją infrastrukturę lokalnie. Implementacje te nie są wyrafinowane, zapewniają ograniczoną pojemność i dużą zawodność. Potrzebują również wsparcia, jeśli chodzi o konfigurację i konserwację. Jednym z rozwiązań tego problemu może być VPS (Virtual Private Server).. Jest wielu dostawców VPS (błędnie nazywanych dostawcami chmury), ale te usługi nadal mają ograniczoną skalowalność, niezawodność i wymagają dużej wiedzy w zakresie konfiguracji. Dlatego firmy powinny sprawdzić, co oferują wiodący dostawcy usług w chmurze. Pomyśl o Amazon LightSail lub Azure Web AppPowyższe usługi umożliwiają uruchamianie aplikacji lub usług internetowych za pomocą kilku kliknięć. Jest to szybkie, łatwe i skalowalne, bez dużych kosztów na początku.

 

Co z firmami typu Enterprise? 

Wszystko wygląda inaczej, gdy do chmury publicznej przechodzi duże przedsiębiorstwo. Istnieją różne jednostki biznesowe, różne oczekiwania i wiele różnych aplikacji, z których korzystają, jak również mnóstwo procedur, przepisów i wymagań dotyczących zgodności. Ta wielka zmiana dotyczy prawie każdej części firmy. Dlatego dobrze przygotowana „strategia chmurowa jest kluczem do sukcesu. Owa strategia musi obejmować wiele aspektów, tj.: 

  • Utworzenie działu IT dla nowej technologii 
  • Ekonomiczne i finansowanie w modelu pay-as-you-go 
  • Nowe procedury obsługi IT 
  • Kto powinien dołączyć do Cloud Business Office (CBO) 

 

Na początku CBO jest odpowiedzialne za wybór pierwszej aplikacji w procesie migracji. Najczęściej zaleca się rozpoczęcie od najłatwiejszych, ponieważ są one zwykle mniej ważne z biznesowego punktu widzenia. Pierwsza migracja jest bardzo ważna, ponieważ dostarcza cennej wiedzy i doświadczenia. Wiedza ta pomoże w przygotowaniu szczegółowych procedur dla kolejnych migracji. Procedury te powinny również obejmować automatyzację powtarzalnych zadań. Przyspieszy to cały proces i zmniejszy koszty oraz ilość pracy. 

Po pierwszej udanej migracji CBO przygotowuje długoterminowy plan na resztę. Analizuje wszystkie obecne systemy i dzielą je na kategorie. Pierwsza grupa jest łatwa do przeniesienia (Rehost). Druga obejmuje aplikacje wymagające modyfikacji w małej architekturze (Replatform) lub zmian w kodzie (Re-factoring). Kolejna zawiera aplikacje, które zostaną zastąpione rozwiązaniami SaaS (Software as a Service) (Re-buy). Ostatnia grupa to aplikacje, których nie można przenieść do chmury. W tej sytuacji CBO decyduje, które z nich zostaną usunięte teraz lub w najbliższej przyszłości (Retire). Dla tych, którzy muszą zostać dłużej, możemy założyć przyszłe przeglądy (Retain / Revisit). Pamiętajmy, że CBO to nie tylko tymczasowa pozycja w projekcie migracji. Jego rolą jest zarządzanie produktami i projektami w zakresie nowych aplikacji tworzonych w chmurze. Rola ta obejmuje również zarządzanie finansami, fakturowanie oraz zarządzanie całkowitym kosztem posiadania. To także zarządzanie ryzykiem i regulacjami. 


Łukasz Dorosz – TTMS