Posiada Pan/Pani starą wersję oprogramowania i niektóre elementy na stronie mogą nie działać poprawnie. Prosimy zaktualizować system, aby korzystać ze wszystkich funkcji na stronie.
light
dark
PL
light
dark

Co mają wspólnego Webcon i budowanie z klocków?

Chyba każdy z nas w dzieciństwie bawił się klockami, budował z nich różnego rodzaju konstrukcje. Zwykle zaczyna się od prostych wież, układania klocków wokół siebie, by wreszcie stworzyć zamki, dworce, statki itp. Budowle te wspierały piratów, rycerzy, czy też księżniczki. Klocki są tak uniwersalne, że można z nich zbudować prawie wszystko, mogą służyć do dowolnej zabawy.

Wiem o tym dość dobrze, wychowując dwie urocze córeczki, które z klocków budują zgodnie z instrukcją, a kiedy im się znudzi, to przerabiają efekty w dowolną budowlę, jaka przyjdzie im do głowy. Ostatnio stworzyły różne postaci i bawiły się nimi w teatrzyk cieni – co pokazuje, jak nasza wyobraźnia pozwala twórczo traktować dostępne zabawki.

Jako dorośli czasem zapominamy, że nasza wyobraźnia pozwala nam wykorzystywać posiadane narzędzie szerzej niż pierwotnie zakładaliśmy. Równocześnie chcielibyśmy, aby narzędzia w naszej pracy pozwalały na realizację naszych pomysłów, nie ograniczały naszej kreatywności.

Dlatego chciałbym Wam przedstawić Webcon BPS – narzędzie służące głownie do obsługi dokumentów/elementów/formularzy w procesie. Równocześnie chciałbym pokazać, że jest ono elastyczne, wymaga kreatywności, jak budowanie z klocków, gdzie największym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia.

Zacznijmy od naszej pierwszej wieży z klocków, która była wyzwaniem, jednak jej zbudowanie sprawiało nam wielką radość. Oczywiście początkowo wieża była chybotliwa i nietrudno było o jej przewrócenie. Jednak z czasem uczyliśmy się, jak budować coraz wyżej. Tak samo jest w Webcon: zaczynamy od prostego procesu, który posiada 3 klocki (kroki),

których stworzenie oraz połączenie zajmie nam kilka minut włącznie z budowaniem formularza dla tego procesu:

Wraz z wiekiem przychodzą doświadczenie i bardziej świadome rozpoznanie potrzeb. Zaczynamy konstruować coraz to wymyślniejsze i większe budowle. Tak jak w przypadku moich córek: wiedząc, że figurki mają służyć zabawie w cienie, przemyślały, jak rozplanować prześwity w ich konstrukcjach dla uzyskania najlepszego efektu. Tak samo w naszym przypadku – możemy szybko, łatwo i przyjemnie rozwinąć proces:

rozbudować formatkę:

Wszystkie te zmiany zajmują krótką chwilę, dzięki czemu, możemy szybko zmodyfikować, rozbudować lub połączyć procesy.

Jak widać, Webcon i dziecięce klocki dają możliwość szybkiego rozwoju naszej konstrukcji z bardzo prostej po ekstremalnie złożoną. Narzędzie, które nie ogranicza, ale nadąża za nami daje dużo satysfakcji, zadowolenia i motywacji do dalszego tworzenia. Pozwala powrócić do dziecinnej radości z pobudzania naszej wyobraźni w pracy. Fajnie móc znów poczuć radość dziecka w sobie, prawda?

Budując z klocków, często tworzymy na początku różne konstrukcje, a następnie łączymy je lub bawimy się nimi razem. Tak jak zabawa w piratów/marynarzy wymaga zwykle statku, powstaje też port, czy wyspa skarbów. To nasza wyobraźnia pomaga wykorzystać lub połączyć te konstrukcje. Podobnie jest w Webcon, gdzie mamy możliwość tworzenia dowolnej liczby procesów zawierającej dowolną liczbę obiegów (przepływów procesów). Możemy wywoływać wzajemnie procesy, reagować na zmiany między nimi, czy też wskazywać, jak mają się zachować w określonych okolicznościach. Tylko nasza wyobraźnia w realizacji wymagań, jakie zostaną nam przekazane jest ogranicznikiem, co widać na poniższej zabawie:

Kiedy już spędzimy sporo czasu z klockami, zbudujemy wiele przeróżnych konstrukcji, to zaczynamy szukać, jak można poszerzyć możliwości zabawy np. przez dołączenie innego typu klocków, innej zabawki czy elementu, który posiadamy. Dzięki czemu to, co już znamy i mogłoby nam się znudzić, zaczyna nas na nowo fascynować. Tak samo jest z Webcon, kiedy już opanujemy jego podstawowe elementy, zaczynamy budować coraz to bardziej skomplikowane połączenia oraz wzorce. Właśnie wtedy szukamy nowych pomysłów na połączenie go z innymi systemami, z niestandardowymi źródłami danych.

Oczywiście mówimy tutaj już o integracjach, które możemy oprzeć na poziomie natywnych mechanizmów wbudowanych w BPS, jak również utworzyć własne metody i mechanizmy dostarczenia danych np. z plików płaskich czy kostek OLAP.

Dzięki temu, możemy bardzo szeroko wykorzystać możliwości Webcon w naszej codziennej pracy: do jej usprawnienia lub zautomatyzowania.  Przeniesienie czynności, zadań, które mogą zostać obsłużone automatycznie, zdefiniowanie różnego typu kryteriów podejmowania automatycznych decyzji pomaga w efektywnej realizacji naszych obowiązków.


Hubert Chadaj – Transition Technologies MS


 

Zapraszamy do odwiedzenia naszego podcastu Odkodowujemy IT i posłuchania odcinka, poświęconego Webcon BPS: