Posiada Pan/Pani starą wersję oprogramowania i niektóre elementy na stronie mogą nie działać poprawnie. Prosimy zaktualizować system, aby korzystać ze wszystkich funkcji na stronie.
light
dark
PL
light
dark

Teams: nowości dla programistów

Uwaga: Jeżeli nie jesteś programistą, jest ryzyko, że po przeczytaniu pierwszego akapitu twoja uwaga przerzuci się z tej mocno specjalistycznej treści na instrukcję obsługi kuchenki mikrofalowej. Bez obaw: dla Ciebie też coś mamy.

Build to coroczna konferencja firmy Microsoft, podczas której firma przedstawia swoje nowości, aktualizacje i plany produktowe. Oglądają ją zarówno przedsiębiorcy i developerzy, jak i indywidualni użytkownicy. W tym roku odbyła się w dniach 25-27 maja i dotyczyła m.in. nowych funkcjonalności środowiska Teams.

Wybraliśmy kilka ciekawostek, które mogą zainteresować programistów. Co nowego w Teamsach?

  • Wersje zapoznawcze nowych funkcji zestawu Microsoft Teams Toolkit dla programu Visual Studio i Visual Studio Code. Funkcje te ułatwiają tworzenie aplikacji Teams, zmniejszając ilość potrzebnego kodu, zapewniając natychmiastową integrację z Microsoft Azure, a także dostęp do danych z Microsoft Graph. Niektóre godne uwagi nowe funkcje obejmują integrację Azure Functions, jednowierszowy klient Microsoft Graph i usprawniony hosting w zintegrowanym środowisku programistycznym (IDE).
  • Portal dla deweloperów – App Studio –  służący do aktualizacji aplikacji Teams teraz otrzymuje ulepszone funkcje, takie jak dostęp do sieci i urządzeń, zarządzanie konfiguracją środowiska, współpraca równorzędna za pośrednictwem uprawnień do odczytu / zapisu oraz łącza do ofert subskrypcji jako usługi (SaaS) dla nowych aplikacji Teams.

  • Rozszerzenia wiadomości: są teraz obsługiwane w webowej wersji aplikacji Teams (oraz webowej wersji Outlooka).

  • Integracja Adaptive Card – Programiści mogą teraz zbudować Adaptive Card i wdrożyć ją w Microsoft Teams i Outlook przy użyciu nowego uniwersalnego modelu Action.Execute. Karty adaptacyjne umożliwiają programistom łatwe udostępnianie danych interfejsu użytkownika, dzięki czemu środowisko jest spójne w wielu aplikacjach i usługach. Wcześniej programiści musieli zbudować dwie oddzielne integracje Adaptive Cards dla programu Outlook i Teams.
  • Płynna integracja frameworka. Komponenty Fluid są teraz dostępne w czatach Microsoft Teams w prywatnej konwersacji, ale Microsoft zamierza w nadchodzących miesiącach rozszerzyć ją na większą liczbę klientów. Kompontenty można edytować w czasie rzeczywistym lub asynchronicznie oraz współpracować z aplikacjami Teams i innymi aplikacjami pakietu Office. W czacie Teamsów kompotenty Fluid umożliwiają użytkownikom wysyłanie wiadomości z tabelą lub listą, którą inni mogą współtworzyć i edytować. Można je również kopiować i wklejać w czatach aplikacji Teams.

Teams jako środowisko spotkań rozszerza swoje funkcjonalności o:

  • Możliwość wykorzystania „silnika” Teamsów do stworzenia własnego systemu spotkań. Programiści będą mogli podłączyć swoją aplikację do samego spotkania, a nie tylko do platformy Teams jako całości.
  • Nowe interfejsy API spotkań. Również w wersji zapoznawczej umożliwiają one automatyzację przepływów pracy związanych ze spotkaniami poprzez zdarzenia, takie jak rozpoczęcie i zakończenie spotkania.
  • Rozszerzalność w trybie”razem” („together mode”). Wkrótce ta funkcja umożliwia deweloperom tworzenie niestandardowych scen dla spotkań Teams i udostępnianie ich użytkownikom przy użyciu prostego środowiska projektowego w portalu dla deweloperów.
  • Media API i zgoda na określony zasób. Również wkrótce, zapewni to programistom dostęp w czasie rzeczywistym do strumieni audio i wideo w celu transkrypcji, tłumaczenia, sporządzania notatek i gromadzenia insightów.

Marcin Kapuściński – Transition Technologies MS S.A.