Czy sektor obronny w XXI w. jest innowacyjny? – cz. 3

Zapraszamy na ostatnią część rozmowy z Pawłem Fleischerem, Business Development Managerem w TTMS. Tym razem skupimy się na nieoczywistych zależnościach między sektorem obronnym a komercyjnym.

Marcin Kapuściński: „W rzeczywistości wiedza i talent znajdują się głównie w świecie komercyjnym” – ocenił Brian Schimpf, współzałożyciel i dyrektor generalny Anduril Industries, firmy zajmującej się sztuczną inteligencją, która koncentruje się na obsłudze zamówień militarnych. Dodał też, że „bardzo niewielu ludzi, którzy są ekspertami w zakresie wiodących technologii, udaje się do tradycyjnych firm zbrojeniowych.” Czy również uważasz, że zasoby ludzkie są kluczowe, jeśli chodzi o pogłębiająca się lukę technologiczną pomiędzy sektorem cywilnym a wojskowym?

 

Paweł Fleischer: Nie do końca zgadzam się ze stwierdzeniem Briana Schimpfa. Doświadczając pracy i rozmawiając z wieloma osobami z sektora obronnego oraz kosmicznego stwierdzam, że jest to ekosystem, w którym eksperci  przechodzą między organizacjami – przemysłem obronnym, przedsiębiorstwami z Doliny Krzemowej – Tesla, Google itd. – a społecznością akademicką. Kluczowym elementem jest sama motywacja ekspertów oraz ich zainteresowania. Trudno nie zgodzić się, że projekty realizowane przez firmy Google, Microsoft, SpaceX lub Netflix mogą zachęcić wielu programistów oraz ekspertów ze względu na możliwość pracy z nowoczesnymi technologiami i korzystniejszymi warunkami zatrudnienia. Z drugiej strony należy zauważyć, że organizacje typu Netflix lub SpaceX posiadają inną kulturę pracy niż koncerny zbrojeniowe. Upraszczając możemy przyjąć, że praca w SpaceX jest bardziej zwinna i pracochłonna niż na przykład w koncernie Lockheed Martin, który jest potężną organizacją i opiera się w większości na modelu pracy opartym na Waterfall. Dodatkowo należy pamiętać, biorąc pod uwagę na przykład firmę SpaceX, że przez pierwsze 10 lat jej funkcjonowanie było zapewnianie w 20% ze środków Elona Muska oraz prywatnych inwestorów, natomiast w 80% z finansowania pochodzącego z NASA. Na samym początku  wynagrodzenie było tam niższe oraz warunki mniej korzystne niż u pozostałych podmiotów sektora kosmicznego. Trzeba też zauważyć, że de facto zatrudnieni inżynierowie pracowali w dużej mierze przez długi okres na rzecz administracji państwowej.

Należy też zdawać sobie sprawę, że głównym odbiorcą rakiet SpaceX są organizacje rządowe – agencje kosmicznę, resorty obrony. Dopiero na kolejnym miejscu znajdują się podmioty prywatne, które korzystają z rakiet SpaceX przy wynoszeniu swoich satelit. Jednak na koniec dnia okazuje się, że wyniesione satelity również realizują zadania i usługi świadczone dla administracji państwowej różnych państw na świecie. Dlatego moim zdaniem kluczowym elementem pracy w danej organizacji jest chęć realizacji ciekawego projektu niż same warunki zatrudnienia.

 

Jak jest w innych krajach?

 

Problem z pozyskaniem odpowiednich kadr inżynierskich dotyka nie tylko przemysłu obronnego USA, ale szeregu innych sektorów gospodarek państw rozwiniętych, które to sektory wymagają kompetencji technicznych. Wynika to  z prostego faktu szybszego rozwoju technicznego świata w stosunku do realnych zasobów inżynieryjnych jakie posiadamy. Należy też zauważyć, że mamy na świecie duże zasoby inżynierów, którzy znają starszą technikę, a która w przypadku młodszej generacji nie jest już nauczana. Tutaj należy wspomnieć chociażby o polskim przykładzie z Doliny Lotniczej, gdzie w latach 2010-2015 nastąpiła wymiana pokoleniowa w zakładach, w związku z przejściem na emeryturę starszych pracowników. Młodsze pokolenie miało wyraźne problemy z obsługą właśnie tej starszej techniki wykorzystywanej w sektorze lotniczym. Przedsiębiorca stoi wtedy przed dylematem: czy dokonywać modernizacji parku maszynowego, czy przeszkalać personel w obsłudze starszego? Za drugi przykład niech posłużą Stany Zjednoczone, gdzie Departament Obrony od wielu lat boryka się z problemem wymiany oprogramowania oraz urządzeń w Strategicznym Zautomatyzowanym Systemie Dowodzenia i Kontroli, odpowiedzialnym za kontrolę i utrzymanie sił nuklearnych. System wykorzystuje komputery IBM Serii 1, które zostały wyprodukowane w 1976 roku. Niewiele osób posiada wiedzę, ale również zainteresowanie, aby rozwijać kompetencje w tak niszowej technologii.

 

Przed jakim największym wyzwaniem stoi młoda kadra, zainteresowana pozyskaniem wiedzy w tym obszarze?

 

Musi przede wszystkim znaleźć odpowiednie miejsce do nauczenia się systemu starszej generacji, a z drugiej strony musi zadać sobie pytanie, czy pozyskana wiedza okaże się przydatna na późniejszym etapie pracy zawodowej. Amerykanie stoją przed wyzwaniem wymiany systemu oraz urządzeń dla całej triady nuklearnej. Szacują, że prawie 90% systemów powinno zostać zmodernizowanych w oparciu o współczesną technologię. Trzeba pamiętać, że nowy system i urządzenia muszą być niezawodne i być odporne chociażby na ataki z cyberprzestrzeni. Poprzez modernizację możemy sobie wyobrazić przypływ nowych kadr inżynieryjnych do przemysłu obronnego oraz bezpośrednio do Departamentu Obrony, które posiadają doświadczenia w np. sztucznej inteligencji/nauczaniu maszynowym, które to z kolei wykorzystywane są m.in. w tychże systemach. Tym samym po części zostanie rozwiązany wspomniany przeze mnie problem pozyskiwania wiedzy przez młodsze pokolenie inżynierów.

 

Jeff Bezos, dyrektor generalny Amazona stwierdził, że jeśli z jakiegoś powodu duże firmy technologiczne odwrócą się od Departamentu Obrony USA, cyt. „ten kraj będzie miał kłopoty”. Oczywiście, mówiąc w imieniu branży technologicznej, jest trochę w innej pozycji niż bliźniacza branża np. w Chinach i Rosji, gdzie instytucje podległe rządom forsują technologie bez względu na aprobatę firm, inżynierów, czy obywateli. Jak bardzo innowacje w zbrojeniówce uzależnione są od sektora komercyjnego, cywilnego?

 

Wypowiedź Jeffa Bezosa należy rozpatrywać w kontekście przegranej AWS w przetargu na chmurę obliczeniową dla Pentagonu, wartym 10 mld $. Z perspektywy AWS była to dotkliwa porażka, biorąc pod uwagę przychody firmy, jednak z perspektywy całego Amazonu już nie. Stąd wynika gorzka wypowiedź Bezosa. Czy ma on rację? Uważam, że branża technologiczna w każdym kraju dużo zawdzięcza administracji państwowej. W szczególności kiedy sprzyja rozwijaniu innowacyjnych technologii poprzez zachęty fiskalne, przejrzyste prawo, wspieranie rozwoju kadr, itd. W Stanach Zjednoczonych koncerny Microsoft, IBM, HP wyrosły dzięki inwestycjom i programom rządowym, w tym dedykowanym dla rozwoju technologii obronnych oraz kosmicznych. Trzeba zauważyć, że jedynie efektywnie zarządzana administracja państwowa jest w stanie długoterminowo podtrzymywać wydatki na dany obszar gospodarki lub technologię, tym samym umożliwiając rozwój innowacyjnych produktów/usług a na koniec osiągnięcie zysku.

 

Ciężko sobie w ostatnich latach – w dobie start-upów i wsparcia venture capitals – wyobrazić aż taką konieczność sięgania po państwowe pieniądze.

 

Dopiero od dekady widzimy pojawienie się nowych graczy na rynku technologicznym, takich jak Alphabet, Apple czy Facebook, które w mniejszym stopniu wyrosły na programach rządowych. Wciąż jednak trzeba pamiętać, że wykorzystywały wsparcie państwa i nadal z nim współpracują, chociażby poprzez kooperację z agencjami wywiadowczymi. Współpraca ma jednak zupełnie inny charakter i nie jest związana z rozwojem innowacyjnych technologii stricte wojskowych, lecz potrzebami zapewniania bezpieczeństwa narodowego – czy to w obszarze bezpieczeństwa energetycznego czy zdrowia. W tym aspekcie już stoimy przed wyzwaniem, czy „nowe korporacje” kontrolują rządy i obywateli, czy na odwrót – są one kontrolowane przez rządy.

Wracając do Twojego głównego pytania, czy innowacje w sektorze obronnym i wojsku są uzależnione od sektora cywilnego, odpowiem twierdząco. Należy jednak pamiętać, że innowacje przepływają między sektorami. Obecnie ze względu na potrzebę modernizacji oraz wymiany uzbrojenia i sprzętu wojskowego, pamiętającego jeszcze czasy zimnej wojny, istnieje możliwość dokonania przeskoku technicznego. Wspominałem na początku naszej rozmowy, że wojsko jest zainteresowane w szczególności wykorzystaniem sztucznej inteligencji/nauczania maszynowego. Sektor IT wespół z branżą motoryzacyjną prowadzą najbardziej zaawansowane prace, które mogą zostać wykorzystane w sektorze obronnym, chociażby do stworzenia autonomicznego lądowego wozu bojowego. Nauczanie maszynowe zaimplementowane na pojeździe mogłoby spowodować ograniczenie liczby członków załogi tego pojazdu, a wręcz zezwolić na bycie „autonomiczną taksówką dla żołnierzy” na przyszłym polu walki.

 

Jakie miejsce zajmuje w tym wszystkim aspekt finansowy?

 

Koszt rozwoju nowego zaawansowanego systemu jest obecnie wysoki, gdy tymczasem koszt zwrotu z inwestycji spada. Dlatego, resorty obronne oraz przemysł obronny poszukują techniki na rynku cywilnym, aby unowocześnić istniejące na wyposażeniu armii uzbrojenie i sprzęt wojskowy lub stworzyć zupełnie nową generację uzbrojenia. Wykorzystanie systemów autonomicznych z rynku cywilnego po dostosowaniu do potrzeb wojskowych jest idealnym przykładem. W ekosystemie innowacji związanych z wojskiem występują nie tylko technologie spin-off (czyli będące wynikiem prac realizowanych bezpośrednio dla resortów obrony i mających zastosowanie na rynku cywilnym) czy technologie spin-on (czyli technologie opracowane na rynku cywilnym, a zaimplementowane w środowisku wojskowym). Obecnie trendem jest takie poszukiwanie synergii między techniką wojskową i cywilną, aby doprowadzić do swoistej fuzji i stworzenia nowych rozwiązań.

 

Jakie podałbyś ostatnie przykłady adaptacji technologii w drugą stronę, które poznaliśmy w ostatnim czasie – z sektora zbrojeniowego do komercyjnego? Wielu z dzisiejszych użytkowników np. kuchenek mikrofalowych (wyłoniły się z technologii wojskowej, opracowanej podczas II wojny światowej), czy dronów (pierwotnie wyprodukowanych wyłącznie dla wojska) nie zdaje sobie sprawy z ich genezy.

 

Koncentrując się na wspomnianej przeze mnie fuzji środowiska cywilnego oraz wojskowego, możemy przytoczyć szereg projektów realizowanych i wspieranych przez DARPA, które odnajdują swoje zastosowanie na rynku cywilnym. Jednym z przykładów jest „Embody”, będące techniką zaimplementowaną do regeneracji urazów ścięgien i więzadeł przy wykorzystaniu nowatorskiego podejścia biofabrykacji na bazie kolagenu. Nie tylko osoby uprawiające sport odnoszą urazy, ale również żołnierze. Następny projekt wart wspomnienia to „Tasso”, obejmujący urządzenie do samodzielnego pobierania próbek krwi na żądanie personelu medycznego lub pacjenta – jest to kolejna możliwość podwójnego zastosowania. Z kolei projekt „ADAPTER” bada możliwości ograniczenia wpływu tzw. jet lag na człowieka. Amerykanie posiadający rozbudowaną sieć baz wojskowych na całym świecie borykają się z problemem obniżonej gotowości żołnierzy do działania po przybyciu do docelowego miejsca pobytu. Umożliwienie kontroli nad własną fizjologią pozwoli wprowadzić odpowiednią terapię w celu obniżenia niedogodności z tym związanych i umożliwi łatwiejszą oraz szybszą aklimatyzację w nowym miejscu.

 

Nie tylko żołnierze cierpią na jetlag…

 

Dokładnie. Nie muszę wyjaśniać, że z pewnością branża turystyczna oraz osoby często podróżujące w celach biznesowych byłyby bardzo zainteresowane zastosowaniem tego rozwiązania. Możemy więc zaobserwować realizację wielu projektów, które mają za zadanie nie tylko zapewnienie ochrony zdrowotnej żołnierzowi na polu walki, ale również cywilom podczas codziennego funkcjonowania.

 

Czy jest miejsce na projekty, które od samego początku w założeniu mogłyby mieć podwójne zastosowanie?

 

Tak, sektor obronny oraz ośrodki badawcze pracują nad wieloma takimi projektami. Nie tylko koncentrują się na wytworzeniu nowego produktu, ale również zajmują się badaniem zjawisk oraz zachodzących procesów w społeczeństwie czy miejscach pracy. DARPA bada i testuje wpływ mieszanych zespołów człowiek-maszyna na wydajność pracy. Dotychczas badania koncentrowały się na typowo technicznych projektach, związanych z rozwojem sztucznej inteligencji i architektury systemów. Słusznie stwierdzono , że w niedalekiej przyszłości nieodzowna będzie metodologia potrzebna do budowy zespołów, w których będą wykorzystywani ludzie oraz maszyny/systemy wyposażone w AI. Potencjalne wyniki badań mogą doprowadzić do zmiany w dotychczasowym sposobie pracy w wielu branżach, w tym IT.

Zahaczmy od aspekt moralny: wielu komercyjnych gigantów publicznie sprzeciwiało się wykorzystywaniu ich produktów do działań wojennych, czy tez innych zastosowań, które uważają za nieetyczne. Latem 2018 roku Google wycofał się z projektu Maven Departamentu Obrony USA, który wykorzystuje sztuczną inteligencję do kierowania atakami dronów, po tym, jak tysiące pracowników oświadczyło, firma „nie powinna zajmować się wojną”. Korporacja zareagowała, publikując zestaw zasad etycznych, dotyczących sztucznej inteligencji, w których nakreśliła swoje poglądy na temat odpowiedzialnego rozwoju AI, a konkretnie stwierdziła, że nie będzie projektować ani wdrażać sztucznej inteligencji do broni. Czy udało im się tę granicę wyznaczyć na tyle trafnie, że podpiszą się pod nią inne firmy, gotowe do współpracy ze zbrojeniówką?

 

Trzeba podkreślić, że Google zawiesiło swoją współpracę w ramach projektu Maven, który miał stworzyć narzędzie do rozpoznawania obrazów rejestrowanych przez bojowe systemy latające. Wskutek wewnętrznego sprzeciwu pracowników Google oraz społeczności eksperckiej zadecydowano o wycofaniu uczestnictwa w tym projekcie, gdyż stwierdzono, że opracowywane narzędzie będzie wykorzystywane w celach ofensywnych, a tym samym w celu pozbawiania ludzkiego życia. Choć projekt Maven nie zakładał wykorzystania oprogramowania Google do pilotowania lub aktywnego udziału w jakiejkolwiek formie działań wojennych z użyciem dronów, Google dostarczał narzędzia i wiedzę specjalistyczną. Do tej pory jednak nie poznaliśmy skali zaangażowania Google w projekt.

 

Ile Google mógł zyskać na tym przedsięwzięciu?

 

Wejście Google w rozwój sztucznej inteligencji na rzecz systemów bezzałogowych mogło przynieść przychody na poziomie 250 mln $ rocznie. Pomimo całego zamieszania Google nie zawiesiło swojej działalności w sektorze obronnym i bezpieczeństwa. Poprzez swój venture capital – Gradient Ventures – wspiera firmy, które realizują projekty dla sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych w tej samej technologii. Cogniac, jedna z firm w portfelu Gradient Ventures, dostarcza oprogramowanie do przetwarzania dla Wojsk Lądowych USA w celu szybkiej analizy danych z dronów bojowych oraz dla departamentu szeryfa hrabstwa Arizona, aby pomóc w identyfikacji osób przekraczających granicę USA z Meksykiem. Byłbym ostrożny w tak bardzo kategorycznym podejściu przedsiębiorstw do realizacji projektów związanych z bezpieczeństwem i obronności, a z drugiej strony widać, że istotniejsze jest uregulowanie wykorzystania sztucznej inteligencji nie na poziomie korporacji, ale prawa krajowego lub międzynarodowego.

 

Czy możemy przewidzieć, kiedy sztuczna inteligencja będzie powszechna na polu walki?

 

Wykorzystanie sztucznej inteligencji w systemach wojskowych stanowi wyzwanie dla współczesnego świata. Obecnie wiele organizacji regionalnych oraz międzynarodowych działa na rzecz ustanowienia regulacji związanych z wykorzystaniem AI, nie tylko w domenie wojskowej, ale również w innych sektorach, m.in. ochrony zdrowia czy wymiarze sprawiedliwości. Nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji w systemach bojowych pracują zarówno mocarstwa takie jak Stany Zjednoczone, Chiny i Rosja, jak i mniejsze państwa. Na obecnym etapie prac nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak szybko na polu bitwy pojawią się wojskowe systemy AI. Politycy, eksperci oraz wojskowi wiedzą jednak, że wciąż mamy czas na osiągnięcie porozumienia i ustanowienie odpowiedniego prawa, aby uchronić świat przed lawinową proliferacją systemów bojowych z AI. Na poziomie krajowym oraz międzynarodowym muszą zostać przyjęte normy oraz zasady, które umożliwią ochronę ludności cywilnej podczas konfliktu zbrojonego, zgodnie z Międzynarodowym Prawem Humanitarnym. Autonomiczna broń w przyszłości może być w stanie zidentyfikować i zniszczyć cel bez udziału człowieka. Z tego powodu proponowane jest wspomniane przeze mnie wcześniej podejście Human in the Loop, które mogłoby uchronić przed zaatakowaniem niewłaściwego celu. Wykorzystanie AI w systemach bojowych wiąże się również z ich niezawodnością i bezpieczeństwem systemów, w tym m.in. odpornością na ataki cyber. Posiadamy obecnie wiele pytań, na które musimy odnaleźć odpowiedź, ale nie na poziomie korporacji, ale właśnie organizacji międzynarodowych typu ONZ lub UE, czy też ustawodawstwa krajowego. Osoby, które dotychczas nie spotkały się z tym problemem, zachęcam do czytania literatury tzw. military sci-fi, zwłaszcza trylogii „Czerwień” Lindy Nagata lub„Burn-in”, czy „Ghost Fleet” Petera Singera oraz Augusta Cole. Przedstawiają bardzo interesujący obraz przyszłego pola walki, który jest nasycony dronami, robotami oraz systemami informatycznymi różnego rodzaju.

 

Sektor obronny od jakiegoś czasu wspierają rozwiązania chmurowe – Microsoft wygrał 10-letni kontrakt na obsługę chmury Pentagonu, wart 10 miliardów dolarów. Możesz powiedzieć coś więcej o Joint Enterprise Defense Infrastructure?

 

JEDI jest jednym z największych programów zamówień, realizowanych przez Pentagon w ostatnich latach, który został ogłoszony w 2017 roku. Program ma zapewnić dostarczenie usług chmurowych, włącznie z przechowywaniem danych, siecią, serwerami, aplikacjami i innymi usługami obliczeniowymi w modelach IaaS oraz PaaS. JEDI ma doprowadzić do modernizacji infrastruktury informatycznej Pentagonu, w którym większość urządzeń i systemów pamięta czasy końcówki zimnej wojny. Z jednej strony program zapewnia zwycięzcy długoletnią dominację jednego dostawcy dla usług chmurowych dla Pentagonu, z drugiej jednak JEDI to kolejne prestiżowe pole rywalizacji pomiędzy dostawcami rozwiązań chmurowych, czyli Microsoft, Amazon, IBM i Oracle. Dwie ostatnie firmy zostały wykluczone z postępowania w kwietniu 2019 roku ze względu na niespełnienie wymagań Pentagonu. W stawce pozostały Microsoft oraz Amazon. Ostatecznie wybrano ofertę Microsoftu, który przez kolejną dekadę będzie dostarczał infrastrukturę chmurową dla całego Departamentu Obrony.

 

Czy można powiedzieć, że JEDI utoruje drogę dla tego typu przedsięwzięć?

 

Rozstrzygnięcie programu JEDI oraz jego realizacja jest bardzo istotna nie tylko z perspektywy technicznej, ale również administracji rządowej, ponieważ ustala standardy realizacji podobnych postępowań o zamówienia publiczne Pentagonu. JEDI był dużym programem, a obecnie gra toczy się o kolejny program 10-letni, warty 11,7 mld $ – Defense Enclave Services. Program realizowany przez amerykańską Agencję Obronnych Systemów Informatycznych (DISA) ma doprowadzić do konsolidacji rozproszonych systemów sieciowych po przeszło 22 agencjach i objąć 357 tysięcy użytkowników w 309 lokalizacjach na całym świecie, co ma przyczynić się do jej uproszczenia, modernizacji i zapewnienia jej większego bezpieczeństwa. Obecnie Pentagon posiada ponad 600 osobnych kontraktów mających na utrzymanie sieci w 850 lokalizacjach, co z pewnością przy tak dużej liczbie nie jest do końca optymalne techniczne i finansowo.

 

Jaka jest pozycja polskiej myśli technologicznej w globalnym ekosystemie sektora obronnego i kosmicznego?

 

Odpowiem przewrotnie, że obecna polska myśl techniczna na skalę globalną występuje w ograniczony sposób, pomimo tego polscy inżynierowie pracują w bardzo wielu innowacyjnych projektach na światowym poziomie. Mam tu na myśli prosty fakt, że istnieje niewiele polskich przedsiębiorstw lub instytutów, które osiągnęły w ostatniej dekadzie znaczące sukcesy na tym polu, zwłaszcza w sektorze obronnym. Chciałbym zacząć od sektora kosmicznego, ponieważ jest to najmłodszy segment polskiej gospodarki, a jednak posiadający spore osiągnięcia na poziomie międzynarodowym. Za jedną z kluczowych spółek należy uznać fińsko-polską spółkę ICEYE, która działa na rynku satelitów radarowych (SAR). Firma została założona przez Rafała Modrzewskiego po zakończeniu przez niego studiów w Finlandii. ICEYE wyspecjalizowało się w projektowaniu i produkcji małych satelitów i opracowało szereg własnych rozwiązań, pozwalających dostarczyć z nich obraz o rozdzielczości 25 cm. Firma jest w stanie zapewnić klientowi zobrazowanie w ciągu 5 minut od przekazania go przez satelitę do stacji naziemnej. Wśród innych polskich podmiotów sektora kosmicznego należy odnotować firmę Astronika, specjalizującą się w projektowaniu i konstruowaniu urządzeń mechanicznych do misji naukowych, która ostatnio miała okazję wysłać penetrator do pobrania próbek powierzchni Marsa w ramach misji NASA InSight.

 

Mówiąc o polskim sektorze obronnym, trzeba podkreślić, że posiadamy wiele rozwiązań, które z różnych przyczyn nie znajdują nabywców poza granicami kraju. Polska myśl techniczna w obszarze obronności z pewnością może pochwalić się zaawansowanymi systemami radiolokacyjnymi. Jednym z nich jest System Pasywnej Lokalizacji (SPL) rozwijany przez PIT-Radwar, należący do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, który ma służyć do zapewniania ciągłej obserwacji przestrzeni i rozpoznania niezależnie od pracy radarów aktywnych. Cechą szczególną systemu jest brak emitowania sygnałów, co powoduje, że jest on trudno wykrywalny dla systemów przeciwnika. Kolejnym produktem będącym efektem pracy polskich inżynierów jest Zdalnie Sterowany System Wieżowy (ZSSW-30), będący bezzałogową więżą z niezbędnym wyposażeniem ogniowym, amunicją, urządzeniami celowniczymi oraz systemem obserwacji. W polskim sektorze obronnym występują również podmioty prywatne, takie jak WB Group, która od wielu lat rozwija cyfrową platformę komunikacji FONET, służącą do zapewnienia cyfrowej łączności głosowej między pojazdami wojskowymi. Rozwiązanie zezwala na zintegrowanie systemów m.in. łączności oraz komunikacji będących na wyposażeniu pojazdów wojskowych umożliwiając cyfrową łączność głosową czy sterowanie sieciami przewodowymi i radiowymi.

 


Marcin Kapuścinski – Transition Technologies MS S.A.

 

zdjęcia:

  • Flickr, U.S. Department of Defense Current Photos
  • Defense Visual Information Distribution Service

TTMS blog – świat IT oczami ekspertów

Czym jest Copilot Microsoft – Twoje sztuczna inteligencja do zadań specjalnych

Czym jest Copilot Microsoft – Twoje sztuczna inteligencja do zadań specjalnych

W świecie, gdzie technologia zmienia nasze życie każdego dnia, Microsoft wprowadza rewolucję w interakcji człowieka z komputerem dzięki narzędziu o nazwie Copilot. Ten innowacyjny produkt to więcej niż zwykły asystent – to partner w realizacji pomysłów, który wykorzystuje zaawansowaną sztuczną inteligencję, by pomagać użytkownikom w osiąganiu celów dotychczas uznawanych za nieosiągalne. (więcej…)

Czytaj więcej
8 funkcji i możliwości Adobe Experience Manager (AEM), które musisz znać

8 funkcji i możliwości Adobe Experience Manager (AEM), które musisz znać

Na rynku dostępnych jest wiele narzędzi pomocnych autorom treści, jednak jedno z nich z pewnością wyróżnia się na tle konkurencji. Mowa o Adobe Experience Manager (AEM), zaawansowanym narzędziu, które stopniowo zmienia sposób, w jaki firmy zarządzają swoimi treściami internetowymi i zasobami cyfrowymi. Ale co czyni je tak wyjątkowym? Jakie konkretne cechy wyróżniają je spośród konkurentów? Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy najpierw przybliżyć Ci osiem funkcji i możliwości AEM. Spis treści Czym jest Adobe Experience Manager? 8 kluczowych cech i możliwości AEM Łatwość tworzenia treści Wielokanałowa platforma do zarządzania i dostarczania treści Zintegrowane zarządzanie cyfrowymi zasobami (DAM) i optymalizacja procesów Spersonalizowane zarządzanie wieloma witrynami na różnych urządzeniach i w różnych wersjach językowych Zaawansowane analizy i automatyzacja w zarządzaniu doświadczeniem Wydajność i skalowalność Optymalizacja platform e-commerce dla zwiększenia zaangażowania klientów Skalowalne formularze AEM i usługi w chmurze Jak TTMS może pomóc Ci wykorzystać cały potencjał AEM 1. Czym jest Adobe Experience Manager? Zanim przejdziemy do funkcjonalności, przyjrzyjmy się bliżej samemu Adobe Experience Managerowi. Powszechnie uznawany jako jedno z najlepszych systemów zarządzania treścią (CMS) w branży, AEM robi więcej niż przeciętny CMS. Stworzone przez Adobe narzędzie chlubi się tym, że jest kompleksowym oprogramowaniem do zarządzania cyfrowymi doświadczeniami, a nie tylko narzędziem. Aby lepiej zrozumieć działanie tego systemu, możemy porównać AEM do dyrygenta pracującego za kulisami twojej organizacji. Zapewnia on harmonijną współpracę różnorodnych interfejsów użytkownika (UI) i aplikacji, umożliwiając nieprzerwane i bezproblemowe działanie Twoich zasobów — stron internetowych, aplikacji mobilnych czy związanych z nimi procesów. Jego głównym zadaniem jest integracja rozproszonych platform w jednym systemie CMS, abyś mógł skutecznie nimi zarządzać, jednocześnie minimalizując związane z tym problemy. Teraz gdy już wiesz, czym jest Adobe Experience Manager, przejdźmy dalej, by zagłębić się w szczegóły jego funkcji i możliwości. 2. 8 kluczowych cech i możliwości AEM Przyjrzyjmy się istotnym cechom i możliwościom AEM, które sprawiają, że jest on niezbędną platformą dla wszystkich twórców treści: 1. Łatwość tworzenia treści Niewątpliwie jedną z najbardziej preferowanych funkcji Adobe AEM jest intuicyjny interfejs do tworzenia treści. Pozwala on użytkownikom niebędącym specjalistami technicznymi tworzyć potrzebne zasoby dla Twojej organizacji, nie ucząc się skomplikowanych języków programowania. Dzięki pluginowi Rich-Text Editor (RTE), funkcji przeciągnij i upuść dla komponentów oraz trybowi podglądu na żywo, AEM sprawia, że tworzenie treści jest płynne i efektywne. 2. Wielokanałowa platforma do zarządzania i dostarczania treści Kolejnym wartościowym aspektem AEM jest jego zdolność do zarządzania i dostarczania treści na różnych kanałach. Od stron internetowych, aplikacji mobilnych po urządzenia IoT czy interfejsy AI, takie jak Alexa. Oznacza to, że możesz utrzymać spójny wizerunek marki na każdej platformie, na której obecni są Twoi klienci. 3. Zintegrowane zarządzanie cyfrowymi zasobami (DAM) i optymalizacja procesów Krytycznym elementem strategii większych organizacji jest skuteczne zarządzanie tysiącami zasobów oraz optymalizacja procesów dla produktywności i to właśnie wtedy przydają się możliwości AEM. Platforma dostarcza zintegrowaną funkcjonalność DAM oraz gotowy system zarządzania procesami, który zapewnia płynne operacje i redukcję powtarzalnych zadań. 4. Spersonalizowane zarządzanie wieloma witrynami na różnych urządzeniach i w różnych wersjach językowych W dobie globalizacji firmy stają w obliczu wyzwania związanego z zarządzaniem wieloma witrynami w różnych wersjach językowych, zapewniając jednocześnie spersonalizowane doświadczenia dla lokalnych użytkowników. Adobe Experience Manager wychodzi naprzeciw tym potrzebom dzięki funkcji zarządzania wieloma witrynami — oferuje rozwiązania takie jak tłumaczenie treści witryny na wiele języków lub dostosowanie układu witryny do regionalnych specyfikacji. 5. Zaawansowane analizy i automatyzacja w zarządzaniu doświadczeniem Aby utrzymać się na rynku w dzisiejszej cyfrowej erze, koniecznym stało się badanie zachowań użytkowników na podstawie ich interakcji z naszymi zasobami – w AEM odbywa się to poprzez łączenie analizy danych i wykorzystanie sztucznej inteligencji. To zaawansowane rozszerzenie AEM zapewnia bieżącą optymalizację, analizę predykcyjną oraz automatyzację procesów opartą na uczeniu maszynowym w celu spersonalizowania treści i podniesienia zaangażowania wśród naszych klientów. 6. Wydajność i skalowalność Solidna i skalowalna architektura Adobe Experience Manager w połączeniu z funkcjonalnymi szablonami, znacznie skraca czas przeznaczony na tworzenie treści oraz ich publikację na różnych kanałach. W rezultacie firmy uzyskują szybszy zwrot z inwestycji (ROI), zwiększając swoją ogólną rentowność w dłuższej perspektywie. 7. Optymalizacja platform e-commerce dla zwiększenia zaangażowania klientów Jeśli interakcja z klientem stanowi główną wartość dla Twojego biznesu, to funkcja integracji e-commerce z Adobe AEM będzie idealna dla Ciebie. Rozwiązanie skutecznie integruje katalogi produktów z zasobami multimedialnymi, tworząc interaktywne ścieżki zakupowe, które skutecznie przekształcają odwiedzających w klientów! 8. Skalowalne formularze AEM i usługi w chmurze Ostatnią, ale nie mniej ważną cechą AEM jest zdolność tego systemu do uproszczenia procesu tworzenia i zarządzania formularzami, zapewniając jednocześnie dostępność na różnych urządzeniach. Adobe Experience Manager Forms Cloud dostarcza rozwiązanie oparte na chmurze, Platform as a Service (PaaS) dla firm, aby tworzyć, nadzorować i dystrybuować cyfrowe formularze. Bezproblemowo integruje przesłane dane z procesami backendowymi i regułami, przechowując dane w zewnętrznym repozytorium danych. Jak TTMS może pomóc Ci wykorzystać cały potencjał AEM Czytając o licznych funkcjach i możliwości AEM możesz zastanawiać się, jak maksymalnie wykorzystać potencjał tego systemu. Tutaj wkracza zespół ekspertów TTMS, aby wraz z naszym doświadczeniem i ekspertyzą w Adobe Experience Manager (AEM) prowadzić Cię przez ten proces. Posiadamy praktyczne umiejętności w pracy z różnymi wymaganiami branżowymi oraz rozumiemy jego bogate i złożone funkcje. Co to oznacza dla twojego biznesu? Wsparcie we wdrożeniach: TTMS oferuje pomoc naszych ekspertów we wdrożeniach AEM. Firmy niezaznajomione lub borykające się z funkcjonalnościami tej platformy otrzymają praktyczne wsparcie podczas konfigurowania swoich systemów. Spersonalizowane rozwiązania: Każda organizacja ma swoje unikalne potrzeby. Dzięki spersonalizowanemu podejściu TTMS modyfikuje standardowe funkcje AEM na rozwiązania dopasowane do Twoich standardów i celów. Skupiamy naszą pracę wokół konkretnych grup docelowych, modyfikujemy procesy marketingowe i w konsekwencji zwiększamy ROI. Programy szkoleniowe: Przekazywanie wiedzy jest integralną częścią skutecznego wykorzystania każdego narzędzia. W TTMS szkolimy naszych klientów przez kompleksowe programy edukacyjne dotyczące funkcji i możliwości AEM — od podstawowych po te bardziej zaawansowane! Bieżące wsparcie: Poza początkowym wdrożeniem i szkoleniami oferujemy również ciągłe wsparcie; coś, co często jest pomijane, ale bardzo cenione przez wszystkich klientów. Po wdrożeniu AEM mogą pojawić się różne wyzwania, jednakże nasi eksperci pozostają ciągle dostępni, aby pomóc Twojej organizacji. Wykorzystanie w pełni Adobe Experience Managera wymaga odpowiedniej strategii, dostosowania platformy, skutecznego analizowania strumieni danych oraz ciągłych aktualizacji. Na szczęście dla wszystkich osób, które chcą wykorzystać w swoich organizacjach korzyści płynące z wdrożenia AEM, ale nie są pewni, od czego zacząć – zachęcamy do współpracy z TTMS! Jeśli chcesz poznać nasze dotychczasowe ośągniecia w temcie integracji AEM, zachęcamy do zapoznania się z naszymi case studies.

Czytaj więcej
Salesforce NPSP: rewolucja w zarządzaniu organizacją humanitarną

Salesforce NPSP: rewolucja w zarządzaniu organizacją humanitarną

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie, organizacje non-profit stają przed wyzwaniem nie tylko realizacji swoich szczytnych misji, ale również efektywnego zarządzania zasobami, w tym kluczowymi relacjami z darczyńcami. W tym kontekście, przykład Fundacji Polska Misja Medyczna, rzuca światło na kluczowe wyzwania operacyjne, z jakimi mierzą się podobne instytucje. (więcej…)

Czytaj więcej
Najlepsze praktyki rozwoju e-Learningu w organizacji

Najlepsze praktyki rozwoju e-Learningu w organizacji

W biznesie dobrze opracowane programy treningowe dla pracowników mogą prowadzić do zwiększonej produktywności, większego zaangażowania uczestników oraz poprawy wskaźników retencji. Ale jak skutecznie poruszać się po skomplikowanych pojęciach i zagadnieniach e-Learningu? Niniejszy przewodnik ma na celu wprowadzić Cię w temat najlepszych praktyk, oferując eksperckie wsparcie na każdym etapie. Rosnące znaczenie e-Learningu w świecie współczesnych korporacji Najlepsze praktyki w rozwoju e-Learningu Wykorzystaj informacje z poprzednich programów szkoleniowych Zadbaj, aby szkolenie było interaktywne i angażujące Poznaj swoją grupę docelową Prościej znaczy lepiej Określ jasny cel szkolenia Czego oczekuje Twoja grupa docelowa? Ocena skuteczności e-Learningu Wykorzystaj informacje od uczestników, aby udoskonalić swoje kursy Sprawdzanie wiedzy Podsumowanie Jak TTMS może pomóc Ci w rozwoju e-Learningu Wiemy, jak stworzyć skuteczny e-Learning Śledzimy najnowsze trendy w branży Tworzymy interaktywne treści Optymalizujemy nasz e-Learning   1. Rosnące znaczenie e-Learningu w świecie współczesnych korporacji W ostatnich latach nastąpił bezprecedensowy zwrot w kierunku e-Learningu, gdy organizacje na całym świecie dostrzegły jego ogromne wartości – na czele z elastycznością. Nauczanie online przekracza granice geograficzne i czasowe, umożliwiając pracownikom dostęp do materiałów edukacyjnych o każdej porze i w dowolnym miejscu na świecie. Ta wartość idealnie odpowiada potrzebom dzisiejszej zróżnicowanej siły roboczej — osoby na innych etapach ścieżki kariery mogą uczyć się we własnym tempie. Ponadto różne organizacje odkryły, że przemyślane wdrożenie e-Learningu sprzyja lepszemu przyswajaniu wiedzy — istotnemu czynnikowi dla ciągłego rozwoju zawodowego i wzrostu firmy. Nie zapominajmy również o opłacalności takiego projektu; budowanie wewnętrznej bazy wiedzy opartej na wartościowych materiałach zmniejsza wydatki na zewnętrznych dostawców szkoleń. Rosnące znaczenie korporacyjnego e-Learningu to nie tylko przelotny trend; odzwierciedla on wewnętrzną zmianę w sposobie działania firm – pracownicy, którzy nie nadążą za rozwojem technologii, zostaną po prostu wykluczeni. W kolejnych sekcjach artykułu zagłębimy się w najlepsze praktyki w procesie rozwoju e-Learningu w organizacjach, aby pomóc Ci lepiej zrozumieć ich rzeczywisty impakt na organizacje. 2. Najlepsze praktyki w rozwoju e-Learningu Aby podnieść jakość swojego programu szkoleniowego dla pracowników, warto przestrzegać kilka najlepszych praktyk tworzenia e-Learningu. Wykorzystaj informacje z poprzednich programów szkoleniowych Optymalizacja na podstawie historycznych danych okazuje się najskuteczniejszym sposobem rozwoju programów e-Learningowych. Jeżeli posiadasz dostęp do wyników z poprzednich edycji szkoleń, jesteś w posiadaniu cennych informacji, które pomogą ulepszyć doświadczenia treningowe dla Twoich pracowników. Staraj się czerpać wnioski zarówno z sukcesów, jak i porażek; sprawdź, które elementy poprzednich szkoleń sprawdziły się najlepiej dla uczestników – np. sprzyjały zaangażowaniu, interakcji, czy poprawiły wskaźnik przyswajania informacji. Zadbaj, aby szkolenie było interaktywne i angażujące Podstawową zasadą rozwoju e-Learningu jest tworzenie interaktywnych szkoleń, a nie nudnych prezentacji. Wystarczą proste zmiany, takie jak dodanie interaktywnych ocen, ankiet, case study, realnych scenariuszy itp., aby znacząco zwiększyć zaangażowanie Twoich pracowników, prowadząc do poprawy przyswajania istotnej wiedzy. Poznaj swoją grupę docelową Kolejnym krokiem, wokół którego należy budować strategie e-Learningu, jest dokładne poznanie swojej grupy docelowej. Przedział wiekowy, poziom umiejętności, wcześniejsza znajomość tematu — wszystkie te czynniki mają znaczenie podczas optymalizacji szkolenia. Zrozumienie, kto znajduje się po drugiej stronie ekranu, pomaga kształtować bardziej spersonalizowany plan treningowy, odpowiadając na konkretne wymagania Twoich pracowników. Prościej znaczy lepiej Dobry kurs e-Learningowy powinien być dostępny, intuicyjny i łatwy w obsłudze. Nie może wprowadzać niepotrzebnego obciążenia czy dyskomfortu dla jego uczestników, a w zamian dążyć do ułatwienia płynnego przyswajania wiedzy. Określ jasny cel szkolenia Określenie klarownych celów szkolenia na samym początku jest integralne dla wyznaczenia skupionej trajektorii całego kursu. Zdefiniuj, czego oczekujesz; jaki wynik mają osiągnąć Twoi pracownicy na koniec każdego modułu? Określ te cele na wczesnym etapie planu treningowego, aby mieli oni konkretne wyznaczniki pomagające w procesie zdobywania nowej wiedzy lub umiejętności. Czego oczekuje Twoja grupa docelowa? Aby ocenić, co naprawdę przyciąga Twoją grupę docelową, zaangażuj ich w proces decyzyjny, prosząc o wypełnienie ankiety. Dzięki ich odpowiedziom uzyskasz wgląd w to, co wzbudza ich zainteresowanie, ciekawość i zachęca do zaangażowania, a to z kolei pozwoli Ci przygotować kursy, które są dopasowane do ich oczekiwań. Ocena skuteczności e-Learningu Okresowa ocena skuteczności programów treningowych jest kluczowa, dlatego analizuj istotne metryki, w tym wskaźniki ukończenia modułów, średnie wyniki itp., ponieważ stanowią one bezpośrednie dowody na to, jak dobrze działa e-Learning w Twojej organizacji. Analiza wyników ma na celu ocenę sukcesu lub niepowodzenia naszych kursów e-Learningowych co pozwala dokonywać korekt i nieustannie podnosić jakość oferowanych programów. Wykorzystaj informacje od uczestników, aby udoskonalić swoje kursy Efektywny program e-Learningowy to ciągły proces, który nieustannie ewoluuje dzięki informacjom zwrotnym od uczestników i trendom w branży. Poproś o przesyłanie regularnych opinii od wszystkich zaangażowanych podmiotów — prowadzących, menadżerów, a także samych pracowników — w ten sposób poznasz obszary wymagające korekty, co znacznie udoskonali rozwój całego szkolenia. Sprawdzanie wiedzy Aby utrwalić to, co zostało przekazane podczas kursu, wykorzystaj quizy i interaktywne oceny. Działają one jako punkty kontrolne pomiędzy kolejnymi modułami, zapewniając lepsze przyswojenie wiedzy, a także zwiększając motywację poprzez osiągnięcie pozytywnego wyniku. Włączenie ich do Twoich szkoleń e-Learningowych pomoże ich uczestnikom w długotrwałym utrwaleniu materiału, a także wskaże obszary wymagające większej uwagi. 3. Podsumowanie Choć powyższe strategie stanowią fundament w rozwoju e-Learningu w organizacjach, pamiętajmy, że ciągłe doskonalenie i optymalizacja to nieodłączna część każdego procesu. Nigdy nie przestawajmy uczyć się z naszych doświadczeń — zarówno sukcesów, jak i porażek — i dążmy do udoskonalania strategii na podstawie tych lekcji. W swojej istocie e-Learning nie polega tylko na przekazywaniu informacji — chodzi o tworzenie doświadczeń sprzyjających nauczaniu, które angażują użytkowników i wykorzystują ich indywidualne potrzeby oraz cele. Wierzymy jednak, że stosując się do tych kilku powyższych zasad, każda organizacja może poradzić sobie z przygotowaniem skutecznego planu szkoleń dla pracowników. 4. Jak TTMS może pomóc Ci w rozwoju e-Learningu Jeżeli mimo wszystko wolisz powierzyć tworzenie angażujących szkoleń dla organizacji profesjonalistom – zapraszamy do współpracy z działem e-Learningu TTMS. Dowiedz się więcej o naszych usługach. Wiemy, jak stworzyć skuteczny e-Learning Dzięki bogatemu doświadczeniu posiadamy wszechstronne zrozumienie kluczowych zasad uczenia się i umiejętność ich skutecznego zastosowania we współczesnych korporacjach. Rozumiemy współczesne praktyki edukacyjne, które sprzyjają osiągnięciu sukcesu w nauce – poznaj historie naszych klientów, przejdź na stronę z case study. Śledzimy najnowsze trendy w branży Poprzez wykorzystanie najnowszych trendów, takich jak animacje, interaktywne wideo 3D czy gamifikacja, zapewniamy, że Twoje szkolenia e-Learningowe będą sprzyjać uczeniu się, pozostając jednocześnie atrakcyjne dla ich uczestników. Nasz zespół ekspertów stale poszerza swoje kwalifikacje, aby być na bieżąco z najnowszymi postępami technologicznymi związanymi z edukacją online. Jeżeli Ty również chcesz być na bieżąco z trendami w e-Learningu przeczytaj również pozostałe artykuły. Tworzymy interaktywne treści Jednym z wyzwań, z którymi często borykają się różne organizacje, jest stworzenie interesujących kursów e-Learningowych dla pracowników nie tylko na początku, ale przez cały czas trwania szkolenia. Rozwiązujemy ten problem poprzez tworzenie wysokiej jakości interaktywnych treści, które angażują uczestników, jednocześnie znacząco zwiększając wskaźnik przyswajania informacji. Optymalizujemy nasz e-Learning W TTMS wierzymy, że ciągłe usprawnianie napędza sukces w każdej sferze — a korporacyjne programy szkoleniowe się nie są w tym przypadku wyjątkiem. Rozumiejąc kluczową rolę oceny i opinii zwrotnej w doskonaleniu naszych kursów wdrażamy różnorodne metody oceny, aby stale identyfikować obszary do usprawnienia. Jeżeli szukasz partnera, który pomoże Ci w zarządzaniu i tworzeniu skutecznych szkoleń dla pracowników, jednocześnie dopasowując je do potrzeb Twojej organizacji i pracowników — skontaktuj się z nami!

Czytaj więcej
Ile kosztuje Power Bi: ceny i koszty dla firmy

Ile kosztuje Power Bi: ceny i koszty dla firmy

W dzisiejszym świecie opartym na danych, zrozumienie i wykorzystanie narzędzi analityki biznesowej ma kluczowe znaczenie dla rozwoju i wydajności organizacji. Wśród wielu dostępnych narzędzi, Microsoft Power BI wyróżnia się jako lider w dziedzinie analityki biznesowej. To wszechstronne narzędzie pozwala użytkownikom, niezależnie od ich wiedzy technicznej, na kompleksową analizę i wizualizację danych. Ale czym dokładnie jest Power BI i jak można go dopasować do budżetu i potrzeb analitycznych organizacji? W tym artykule skupimy się na planach cenowych Microsoft Power BI. Damy Tobie możliwość podjęcia świadomej decyzji, która będzie zgodna z celami biznesowymi i ograniczeniami finansowymi Twojej firmy. Spis treści Czym jest usługa Microsoft Power BI? Microsoft PowerBI koszt – zestawienie Microsoft Power BI wersje: Free, Pro, Premium Przegląd planów Power BI od Microsoft Microsoft Power BI przegląd funkcji: Free, Pro, Premium Microsoft PowerBI cena Microsoft PowerBI Desktop cena wersji podstawowej Microsoft PowerBI Pro cena wersji i podstawowe funkcjonalności Koszty Power Bi Premium Jaki plan cenowy Power BI wybrać? Zakres Operacyjny Ograniczenia Budżetowe Podsumowanie Jak TTMS może pomóc Ci obniżyć koszty Microsoft Power BI   1. Czym jest usługa Microsoft Power BI? Microsoft Power BI to przełomowe narzędzie do analizy biznesowej, które zapewnia interaktywne wizualizacje z funkcjami samodzielnej analizy biznesowej. Ta potężna aplikacja umożliwia użytkownikom tworzenie raportów i pulpitów nawigacyjnych bez udziału specjalistów IT i baz danych, dzięki czemu analiza danych jest dostępna dla każdego. Koszt Power BI różni się w zależności od wybranej wersji i wymagań organizacji. W tym artykule przeanalizujemy różne opcje cenowe dostępne w Power BI, które jest idealnym rozwiązaniem do analizy danych. Należy pamiętać, że wszystkie podane tutaj ceny są aktualne na marzec 2024 roku. 2. Microsoft PowerBI koszt – zestawienie Microsoft oferuje trzy podstawowe wersje Power BI: Free, Pro i Premium. Przyjrzyjmy się każdej z nich, aby uzyskać kompleksowy obraz tego, co oferują te różne wersje oprogramowania. Dwie uwagi, zanim przejdziemy dalej: Oficjalny koszt Power BI jest podany na stronie https://powerbi.microsoft.com/pricing/ od 20.03.2024. TTMS jako partner Microsoft może oferować niższe koszty niż te przedstawione poniżej — zapytaj o wycenę. Microsoft wprowadził Fabric jakiś czas temu, więc nazwy Power BI / Fabric mogą pojawiać się zamiennie — z punktu widzenia tego artykułu i najprostszego podejścia do licencjonowania, ten niuans nie ma większego znaczenia. Microsoft Power BI wersje: Free, Pro, Premium Power BI Free: Ta wersja jest przeznaczona w szczególności dla małych firm lub użytkowników indywidualnych, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w wizualizacji danych. Oferuje podstawowe funkcje raportowania, ale ma swoje ograniczenia — na przykład częstotliwość odświeżania danych. Dane nie są dostępne w czasie rzeczywistym. Power BI Pro: 10,00 USD (9,40 EUR) za użytkownika/miesiąc w najbardziej podstawowej subskrypcji (z dostępnymi rabatami ilościowymi). Pro zapewnia większe możliwości współpracy i niezwykle potrzebną elastyczność w zakresie udostępniania informacji w całym przedsiębiorstwie za pośrednictwem treści w postaci pakietów. Power BI Premium: 20,00 USD (18,70 EUR) za użytkownika/miesiąc. W przypadku dużych organizacji z dużymi potrzebami w zakresie danych ceny zaczynają się od około 4 995 USD (4 675 60 EUR) miesięcznie w najtańszej taryfie (cena ta różni się w zależności od pojemności). Premium pozwala na częstsze odświeżanie danych wraz z zaawansowanymi możliwościami AI. W dalszej części przedstawiamy więcej szczegółów na temat każdego z tych planów, aby pomóc Ci zdecydować, które podejście licencyjne może być idealne dla potrzeb Twojej firmy. Przegląd planów Power BI od Microsoft Przejdźmy zatem do zrozumienia specyfiki, która kształtuje ceny Microsoft Power BI. W rzeczywistości Power BI jest dostępny w różnych wersjach, które różnią się cenami. Każda wersja ma na celu zaspokojenie różnych potrzeb, w zależności od wielkości i wymagań organizacji lub zespołu. Microsoft Power BI przegląd funkcji: Free, Pro, Premium Przyjrzyjmy się teraz bliżej tym wersjom — ile kosztuje każda z nich i jakie funkcje oferują. Darmowa: Podstawowa wersja Power BI nic nie kosztuje! Jednak nie powinno to prowadzić do błędnego przekonania, że brakuje w niej przydatnych funkcji. PowerBI za darmo, to wersja, która pozwala użytkownikom z łatwością generować wizualne raporty danych. Wersja ta ma swoje ograniczenia — oferuje tylko 1 GB miejsca na dane na użytkownika i ogranicza między innymi możliwości współpracy. Pro: W przeciwieństwie do wersji darmowej, która jest w dużej mierze przeznaczona do użytku indywidualnego, profesjonaliści, którzy muszą udostępniać treści analizy biznesowej w zespołach, mogą korzystać z wersji Pro. Usługa ta umożliwia udostępnianie bogatszych danych w czasie rzeczywistym dużym zespołom. Premium: Wersja premium oferuje funkcjonalności klasy korporacyjnej! Ukierunkowana na potrzeby dużych przedsiębiorstw. Oferuje ona wszystko to co wersja PRO oraz nieograniczoną pojemność na dane, ulepszenia wydajności i brak ograniczeń poprzednich wersji. W dalszym kroku poznajmy różnice pomiędzy poszczególnymi planami i przyjrzyjmy się bliżej narzędziu, jakim jest „Power BI”. Do dzieła! 4. Microsoft PowerBI cena Poruszanie się po planach cenowych różnych aplikacji może wydawać się nie lada wyzwaniem, zwłaszcza w przypadku takich narzędzi, takich jak Power BI firmy Microsoft. Microsoft PowerBI Desktop cena wersji podstawowej Microsoft Power BI Desktop jest wersją bezpłatną i dostępną dla wszystkich. Dzięki niej każdy może zapoznać się z możliwościami, jakie daje dogłębna analiza danych biznesowych. Celem tej wersji jest zapewnienie firmom dostępu do analizy i wizualizacji bardzo dużej ilości danych w szerokim kontekście. Jest to idealna wersja na pierwsze spotkanie z tak rozbudowanym narzędziem. Zarówno małe jak i wielkie firmy za pomocą Power BI Desktop będą w stanie usprawnić swoje procesy analityczne. Celem tej wersji jest pokazanie możliwości, jakie daje Power Bi i ułatwienie w podjęciu decyzji odnośnie zainwestowania w bardziej zaawansowane funkcje, które można znaleźć w wersjach Pro i Premium. Microsoft Power Bi Desktop jak nazwa wskazuje, jest dostępny wyłącznie w zamkniętym środowisku komputera stacjonarnego bez dostępu do chmury. Jest to dosyć spore ograniczenie możliwości funkcjonalnych szczególnie w kontekście dzielenia się raportami. Microsoft PowerBI Pro cena wersji i podstawowe funkcjonalności Wyjście poza strefę bezpłatnej wersji Power BI daje dostęp do kompletnego środowiska analizy i wizualizacji danych, jakim jest Power BI Pro. Wersja Pro daje takie możliwości jak udostępnianie pulpitów nawigacyjnych (współdzielone obszary robocze) oraz generowanie raportów w dowolnym miejscu i czasie. Jest to szczególnie przydatne jeśli organizacja posiada zespół, z którym analitycy dzielą się danymi. Jeśli chodzi o koszty, to rozwiązanie to jest przystępne cenowo. Microsoft określił cenę tego narzędzia na 10 USD za użytkownika miesięcznie. Firmy, które posiadają licencje Office 365 E5 również mają dostęp do Power BI Premium. Koszty Power Bi Premium Power BI Premium to wersja bez ograniczeń. Jest ona dedykowana dla dużych firm, które potrzebują dużej ilości dostępów dla swoich pracowników i nie mogą sobie pozwolić na ograniczenia. Microsoft udostępnia wersję Premium w cenie 20 USD za użytkownika/miesiąc lub 4 995 USD za pojemność/miesiąc. Należy pamiętać, że koszt tej wersji nie jest naliczany za użytkownika, ale za całkowite wykorzystanie lub „pojemność”. Ta metoda wyceny otwiera nieograniczony dostęp do większej liczby użytkowników bez konieczności posiadania indywidualnych licencji, co czyni ją idealną dla szerszych potrzeb dystrybucji danych w większych organizacjach. Wybierając plan Power BI, kluczowe jest zrozumienie funkcji i wymagań biznesowych, aby dopasować moc analityczną do dostępnego budżetu. Odpowiedni wybór planu wpływa na efektywność kosztową i efektywność biznesową. Jest to ważne zarówno z perspektywy ekonomicznej, jak i operacyjnej firmy. 5. Jaki plan cenowy Power BI wybrać? Wybór odpowiedniego planu cenowego Microsoft Power BI wymaga uwzględnienia kilku kluczowych czynników. Mówiąc wprost, nie istnieje uniwersalny „najlepszy wybór” pasujący do każdego użytkownika czy scenariusza biznesowego. Jednakże zrozumienie swoich specyficznych potrzeb i zakresu zastosowania pomoże podjąć świadomą decyzję. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc Ci wybrać odpowiedni plan Power BI: Zakres Operacyjny Skala działalności to kluczowy element przy wyborze między wersjami: darmową, Pro i Premium Power BI. Na przykład, jako indywidualny użytkownik poszukujący narzędzi do samodzielnej analizy i wizualizacji danych, darmowy plan powinien wystarczyć. Czy będziesz można na niej wykonywać podstawowe operacje i tworzyć świetne raporty? Zdecydowanie tak! Małe zespoły dążące do współpracy nad projektami mogą docenić wartość przejścia na wersję Pro, która kosztuje 10 dolarów za użytkownika/miesiąc. Edycja Pro oferuje większe możliwości współpracy, umożliwiając udostępnianie treści w obrębie organizacji – dość istotnej funkcjonalności w organizacjach, który nie jest dostępna w darmowej wersji. Na szerszą skalę, duże przedsiębiorstwa z setkami lub tysiącami użytkowników powinny zwrócić uwagę na Power BI Premium, wyceniony na 4,995 dolarów miesięcznie (oparty na pojemności) lub 20 dolarów za użytkownika. Mimo wysokiej ceny w porównaniu z innymi planami, Premium umożliwia nieograniczony dostęp dla odbiorów bez konieczności licencjonowania każdego użytkownika końcowego. To naprawdę ma znaczenie, gdy kilka działów dostarcza raporty wielu osobom. Ograniczenia Budżetowe Oczywiście, budżet również odgrywa ważną rolę w określaniu, który plan licencyjny Power BI najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Jeśli koszty nie są dużym problemem dla Twojej firmy, a zaawansowana analityka i wsparcie priorytetowe są fundamentalne, skłaniaj się ku Power BI Premium. Jednakże, jeśli istnieją ograniczenia budżetowe, ale wspólne przestrzenie pracy są kluczowe dla skutecznego funkcjonowania Twojego małego zespołu, zastanów się nad inwestycją w Power BI Pro, pomimo jego stosunkowo wysokich kosztów na użytkownika. Na zakończenie, pamiętaj, że niezależnie od tego, czy jesteś indywidualnym użytkownikiem eksperymentującym z wizualizacją danych, czy zarządzasz zespołami zajmującymi się zaawansowaną analityką danych, istnieje plan Power BI zaprojektowany specjalnie dla Ciebie. W każdej sytuacji upewnij się, że Twoje szczegółowe potrzeby są zgodne z funkcjami każdego planu Microsoft Power BI i znajdź idealną równowagę. W następnym segmencie omówimy, jak TTMS może pomóc Ci osiągnąć znaczne oszczędności kosztów związanych z Microsoft Power BI. 6. Podsumowanie Zrozumienie ofert w ramach struktury cenowej Microsoft Power BI może wydawać się skomplikowane. Jednak po zrozumieniu podstawowych zasad oferty i zrozumieniu swoich potrzeb, zadanie to jest już dużo łatwiejsze. Zaczynając od zrozumienia istoty każdej wersji: wersja Desktop, przyciągają brakiem kosztów, jest fantastycznym punktem wyjścia dla indywidualnych użytkowników. Z drugiej strony, ogranicza ona współpracę, co zostaje rozwiązane przez wersję Pro, ułatwiającą współdzielenie danych i współpracę nad raportami, choć wiąże się to z miesięczną opłatą. Wersja Premium jest przeznaczona dla większych przedsiębiorstw poszukujących bardziej rozbudowanych zasobów i kontroli nad operacjami związanymi z business intelligence. Może wydawać się droga, ale docenią ją firmy potrzebujące przetwarzać duże ilości danych. Podjęcie świadomej decyzji o tym, który plan najlepiej odpowiada na potrzeby Twojego zespołu, będzie w dużej mierze zależeć od wymagań, rozmiaru i budżetu przeznaczonego na narzędzia BI. Pamiętaj, że decyzja między wersją darmową, pro, czy premium sprowadza się do oceny potrzeb współpracy w stosunku do zdolności finansowych. Rozpoczynając pracę na Power BI, należy być świadomym jego kosztów. Jednak jest to narzędzie skalowalne. Oznacza to, że rozpoczynając swoją przygodę z PowerBi w wersji bezpłatnej, możesz poszerzać jej możliwości w miarę rozwoju przedsiębiorstwa. Od początku uzyskujesz dostęp do narzędzia analityki danych służący do poprawy decyzji biznesowych. W miarę poszerzania zespołów i zwiększania ilości danych możesz płynnie przechodzić na wyższe wersje. TTMS daje dalsze wsparcie w tym przedsięwzięciu, oferując kluczowe usługi w celu optymalizacji kosztów związanych z wdrażaniem i użytkowaniem Power BI, czyniąc to potężne narzędzie dostępnym dla firm o różnej wielkości, od średnich przedsiębiorstw, aż po olbrzymie korporacje. 7. Jak TTMS może pomóc Ci obniżyć koszty Microsoft Power BI Po dokładnym przeanalizowaniu kosztów Microsoft Power BI istotne jest omówienie sposobów na potencjalne obniżenie tych wydatków przy jednoczesnym wykorzystaniu jego potężnych możliwości analitycznych. Tutaj właśnie wkracza doświadczony dostawca rozwiązań IT, jakim jest TTMS. Oferujemy innowacyjne rozwiązania IT dla firm i usługi outsourcingowe na całym świecie. TTMS jest licencjonowanym przewodnikiem, na którym możesz polegać w Twojej podróży z Microsoft Power BI. Po pierwsze, przyjęcie nowego oprogramowania wiąże się z wyzwaniami — przede wszystkim jest to szkolenie z PowerBi dla personelu i dostosowanie istniejących systemów do nowego środowiska. TTMS może wesprzeć Twoją organizację. Oferujemy ekspertów, którzy poprowadzą cię przez etap wyboru odpowiedniej wersji Power BI, wdrożenia systemy, aż po prowadzenie sesji szkoleniowych dla Twoich zespołów, zapewniając płynne przejście na nowe narzędzie. Po drugie, TTMS może Cię wyręczyć w utrzymaniu i aktualizacji systemu. Nie musisz martwić się o żadne przerwy w działaniu firmy spowodowane problemami z opóźnieniem systemu lub nieaktualnymi wersjami. Biorąc pod uwagę koszty Microsoft Power Bi, warto także zauważyć, że nadmierna liczba zakupionych licencji często zawyża początkowe wydatki. Wiele organizacji kupuje więcej licencji niż potrzebuje, co prowadzi do niepotrzebnych kosztów. TTMS pomaga unikać tego błędu, dokonując starannej oceny potrzeb, co prowadzi do optymalizacji zarządzania licencjami. Dodatkowo nasza wiedza nie ogranicza się tylko do Power BI, oferujemy całą gamę integracji produktów Microsoft, w tym integrację z Azure. Oznacza to, że możemy proponować efektywne alternatywne lub uzupełniające rozwiązania i narzędzia. Może to przynieść znaczne oszczędności w przyszłości. Decydując się na powierzenie integracji PowerBI naszemu zespołowi możesz być pewny, że wyjaśnimy Ci wszystkie niejasności związane z cenami. Dzięki bliskiej współpracy z Microsoft TTMS może zaoferować Ci rozwiązania tańsze niż te proponowane w oficjalnym cenniku PowerBI. Zaoferujemy Twojej firmie pakiety dostosowane do unikalnych potrzeb organizacyjnych, będąc przy tym ekonomicznie efektywnymi. Jednak najważniejsze jest zrozumienie, że inwestycja w skuteczne narzędzie nie kończy się na zakupie; optymalizacja wykorzystania jest kluczowa dla uzyskania rzeczywistej wartości. Dlatego kompleksowy i ciągły system wsparcia oferowany przez TTMS pomaga w pełni wykorzystać inwestycję w Power BI. Podsumowując, koszt Microsoft Power Bi może stanowić znaczną początkową inwestycję, ale dzięki współpracy z doświadczonym partnerem, jakim jest TTMS, ostatecznie zobaczysz namacalny zwrot z inwestycji — zarówno poprzez bezpośrednie oszczędności wynikające z uniknięcia dodatkowych kosztów, jak i zwiększoną produktywność napędzaną przez dogłębną analizę danych. Napisz do nas!

Czytaj więcej
Skuteczny program szkoleniowy dla pracowników: plan i wskazówki

Skuteczny program szkoleniowy dla pracowników: plan i wskazówki

W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, by utrzymać konkurencyjność, niezbędny jest ciągły rozwój – zarówno dla firm, jak i dla ich pracowników. Dlatego też, skuteczne programy szkoleniowe odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu pracowników na bieżąco z przemianami i trendami w branży. Jednak równie istotne jest właściwe wdrożenie tych programów wewnątrz organizacji. To prowadzi nas do pytania: jakie są główne korzyści wynikające z korzystania ze szkoleń online? Niniejszy przewodnik przybliży Ci rzeczywiste zalety szkoleń online dla pracowników, poparte praktycznymi przykładami i skutecznymi strategiami. Spis treści: Jak powinien wyglądać skuteczny program szkoleniowy? Korzyści z programów szkoleniowych dla pracowników Zwiększona produktywność Zwiększone zaangażowanie pracowników Obniżona rotacja Adaptacja do zmian Konkurencyjna przewaga Tworzenie skutecznego planu programu szkoleniowego dla pracowników w 4 krokach Krok 1: Określ cele swojego programu szkoleniowego Krok 2: Opracuj plan szkoleń dla pracowników Krok 3: Stwórz najbardziej efektywne środowisko do nauki Krok 4: Sprawdzaj i doskonal – ciągle rozwijaj swoje treści Jakie czynniki decydują o skuteczności szkolenia? Jasno określone cele nauki Aktywne zaangażowanie Odpowiednie sposoby dostarczania treści Adaptacyjność Analiza informacji zwrotnej Przykłady programów szkoleniowych Aktualizacja szkolenia BHP: case study Podniesienie poziomu szkoleń BHP: case study Usprawnienie procesu raportowania incydentów: case study Jak TTMS może pomóc Twojej firmie w stworzeniu skutecznego programu szkoleń dla pracowników Podsumowanie   1. Jak powinien wyglądać skuteczny program szkoleniowy? Skuteczny program szkoleniowy zawiera w sobie spersonalizowane podejście dostosowane do celów Twojej organizacji, ocenę potrzeb szkoleniowych, projekt ścieżki edukacyjnej, administrację i ocenę skuteczności szkolenia. Składa się on z różnych etapów – począwszy od ustalenie celu treningu po naukę nowych umiejętności, a jego głównym zadaniem jest rozwój pracowników zarówno w podejściu indywidualnym, jak i grupowym. 2. Korzyści z programów szkoleniowych dla pracowników Firmy powinny priorytetowo traktować programy szkoleń dla pracowników. Skuteczne techniki szkoleniowe wyposażają pracowników w umiejętności niezbędne do osiągnięcia doskonałości w ich rolach i przyczyniania się do efektywności operacyjnej firmy, a inwestowanie w rozwój pracowników sprzyja posiadaniu wykwalifikowanej kadry, co prowadzi do licznych korzyści. Zwiększona produktywność Bezpośrednie korzyści z szkoleń online dla pracowników obejmują wyższy poziom produktywności wśród zespołu. Jest to podobne do ostrzenia noża – specjalistyczne narzędzia wykonują swoje zadanie lepiej, gdy są odpowiednio naostrzone. Ze zwiększonymi umiejętnościami i wiedzą przychodzą usprawnione procesy, mniej czasu poświęcanego na rozwiązywanie problemów oraz zmniejszenie liczby błędów popełnianych podczas rutynowych zadań czy projektów. Badanie przeprowadzone przez American Management Association wykazało, że 69% pracowników, którzy wzięli udział w programach szkoleniowych, zgłosiło poprawę swojej wydajności pracy. Ponadto, ponad dwie trzecie zgłosiło zwiększoną produktywność po szkoleniu (źródło). Co więcej, pracownicy odpowiednio przeszkoleni są bardziej pewni siebie w swoich rolach. Mają klarowne zrozumienie swoich obowiązków, co zmniejsza prawdopodobieństwo słabej wydajności z powodu niepewnych oczekiwań. Zwiększone zaangażowanie pracowników Korzyści dla pracodawcy z uczestnictwa pracowników w kursach online obejmują zwiększone zaangażowanie członków personelu; sygnalizuje to, że pracodawcy wystarczająco cenią ich, by inwestować w ich rozwój zawodowy. Ten gest buduje zaufanie i lojalność, co skutkuje zwiększeniem wskaźników satysfakcji z pracy wśród personelu. Dodatkowo, promuje to kulturę uczenia się w organizacjach, co sprzyja ciągłemu rozwojowi i możliwościom awansu wewnętrznego. Ta ciągła możliwość nauki utrzymuje zaangażowanie pracowników w ich pracę, sprzyjając innowacjom i zachęcając do pozostania w organizacji na dłużej. Obniżona rotacja Redukcja rotacji pracowników to zauważalny efekt wynikający z każdej prawidłowo wdrożonej strategii szkoleniowej – zwykle wynikający z wyższych morale wśród pracowników z powodu zauważalnego inwestowania przez pracodawców w ich rozwój osobisty. Badania wykazały, że świadczenie szkoleń może wpływać na retencję pracowników i ich zaangażowanie. Wykwalifikowani pracownicy mieli nieco wyższy wskaźnik rotacji (31,15%) w porównaniu z nieprzeszkolonymi pracownikami (28,94%). Jednak przeszkoleni pracownicy wykazywali również silniejsze powiązania z organizacją, ze średnim wynikiem zaangażowania wynoszącym 83,54 w porównaniu z 75,87 dla nieprzeszkolonych pracowników. To podkreśla potencjalny związek między szkoleniem a zwiększoną lojalnością pracowników. Źródło: Owens, P. L. 2006. One more reason not to cut your training budget: The relationship between training and organizational outcomes. Public Personnel Management, 35(2): 163-171. Adaptacja do zmian Gospodarka szybko ewoluuje przy obecnej cyfryzacji – trendy rynkowe regularnie się zmieniają, ponieważ nowe technologie rozwijają się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Aby firmy pozostały konkurencyjne, potrzebują pracowników, którzy potrafią dostosować się do tych zmian. Dzięki kompleksowym programom szkoleń dla pracowników, ci zyskują środowisko sprzyjające ciągłemu uczeniu się i rozwojowi. Takie fundamenty sprawiają, że znacznie łatwiej jest im przyswajać nowości branżowe, co skutkuje posiadaniem przez nich niezbędnych umiejętności. Konkurencyjna przewaga Wreszcie, korzyści ze szkoleń online dla pracowników mogą zapewnić znaczącą przewagę nad konkurencją, która nie oferuje podobnych usług. Zwiększona efektywność i produktywność wynikająca z przeprowadzonych programów szkoleniowych przekłada się bezpośrednio na lepszą ofertę usług lub sprzedawanych produktów. Szkolenia powinny być strategicznie zaprojektowane przy wsparciu lidera danego zespołu, aby zająć się konkretnymi potrzebami oraz rozwijać zarówno umiejętności, jak i określone cechy. Różnorodne metody szkoleniowe – w tym szkolenia techniczne, behawioralne, a nawet ćwiczenia mindfulness, wykazują skuteczność w tych aspektach. Źródło: Maheshwari, Shweta & Vohra, Veena. (2018). Role of training and development practices in implementing change. International Journal of Learning and Change. 10. 131. 10.1504/IJLC.2018.090911. 3. Tworzenie skutecznego planu programu szkoleniowego dla pracowników w 4 krokach Chociaż korzyści szkoleń online dla pracowników moglibyśmy wymieniać w nieskończoność, przeanalizujmy głębiej kwestię przygotowania planu szkoleniowego. Ten przewodnik rozkłada na czynniki pierwsze kroki związane z tworzeniem i dostarczeniem skutecznego programu szkoleniowego: Krok 1: Określ cele swojego programu szkoleniowego Ustalenie precyzyjnych celów stanowi punkt wyjścia w każdej inicjatywie, co dotyczy również programów szkoleniowych. Pomoże to nie tylko w sformułowaniu strategii, ale również będzie służyć jako punkty odniesienia do mierzenia sukcesu. Porównaj je z ogólnymi celami biznesowymi – czy wdrożenie ich oznacza poprawę produktywności, podniesienie morale, ułatwienie transformacji lub zwiększenie sprzedaży? Zanim jednak zdefiniujesz te cele, kluczowe jest przeprowadzenie dokładnej analizy potrzeb. Obejmuje to identyfikację luk w umiejętnościach i wiedzy wśród Twoich pracowników. Zadaj sobie pytania – jakie luki wiedzy staramy się wypełnić? Jak poprawi się wydajność naszych pracowników po szkoleniu? Jakie umiejętności chcemy rozwijać? Poprzez identyfikację odpowiedzi na te pytania, otrzymasz klarowny obraz mapy Twoich celów. Krok 2: Opracuj plan szkoleń dla pracowników Gdy już zidentyfikowałeś „dlaczego”, czas skupić się na „jak”. Budowanie szczegółowego planu obejmuje określenie zakresu treści szkoleniowych oraz różnorodnych metod dostarczania wiedzy. Może to obejmować warsztaty, kursy online lub praktyczne demonstracje, zależnie od potrzeb firmy. Skup się głównie na zadaniach, które bezpośrednio wpływają na wydajność Twoich pracowników. Zwróć uwagę na indywidualne style uczenia się i umożliwienie elastycznego tempa nauki, aby skutecznie je dostosować. Na koniec, zdecyduj się na metodę oceny – quizy, bezpośrednia opinia przełożonego lub spotkania jeden na jeden – to tylko kilka przykładów. Krok 3: Stwórz najbardziej efektywne środowisko do nauki Tworzenie angażujących środowisk do nauki pozostaje fundamentalne dla owocnego procesu edukacyjnego. Realistyczne sytuacje i przykłady z życia wzięte mają tendencję do ułatwiania zrozumienia procesów, jednocześnie utrzymując ciekawość całego kursu. Rozważ zastosowanie modeli hybrydowych, które łączą konwencjonalne zajęcia twarzą w twarz z narzędziami do edukacyji online, takimi jak platformy LMS czy tutoriale wideo. Umożliwiaj interakcje pomiędzy uczestnikami; zachęcaj do wykonywania zadań grupowych i projektów międzydziałowych. Krok 4: Sprawdzaj i doskonal – ciągle rozwijaj swoje treści Szkolenie to ciągła podróż, nie jednorazowe wydarzenie. Regularne monitorowanie zapewnia, że twoje programy pozostają skuteczne i adekwatne. Ciągle oceniaj treści na podstawie opinii uczestników, trendów w branży i zmieniających się potrzeb biznesowych. Gromadź zarówno dane twarde, jak i miękkie. Śledź wskaźniki ukończenia kursów, wyniki quizów i zmiany w metrykach produktywności. Dodatkowo, oceniaj zaangażowanie i satysfakcję uczestników, aby dostosować swój program. Poprzez promowanie kultury ciągłego uczenia się, wyposażysz swoich pracowników w najnowszą wiedzę i utrzymasz swoją organizację na czele. Ale jakie są kluczowe składniki udanego programu szkoleń dla pracowników? Jakie czynniki decydują o skuteczności szkolenia? Teraz, gdy już znamy zalety szkoleń online dla pracowników musimy odpowiedzieć na pytanie – jakie aspekty sprawiają, że szkolenie dla pracowników jest skuteczne? Sukces programu szkoleń dla pracowników opiera się na strategicznym podejściu, drobiazgowej realizacji i ciągłej ocenie. Te elementy współdziałają, tworząc potężne środowisko do nauki, które napędza wzrost Twojej organizacji. Ale jakie najlepsze praktyki należy uwzględnić podczas projektowania i dostarczania programu szkoleń? Jasno określone cele nauki Przede wszystkim, udany program szkoleń wynika z określenia jasnych, istotnych i osiągalnych celów nauki. Proces zdobywania wiedzy powinien być oparty na celach celowych, które są zrozumiałe i bezpośrednio związane z miejscem pracy pracowników. Aktywne zaangażowanie Następnie należy promować aktywne zaangażowanie przez cały proces. Czysto teoretyczne sesje mogą prowadzić do braku zainteresowania lub nawet frustracji wśród naszych pracowników, dlatego warto włączyć interaktywne aktywności, takie jak warsztaty, scenki lub dyskusje grupowe, aby złamać monotonię i zachęcić do uczestnictwa. Odpowiednie sposoby dostarczania treści Wybór odpowiednich sposobów dostarczania treści również odgrywa istotną rolę w udanym programie szkoleń. Czy będą to zajęcia stacjonarne, moduły online czy nauczanie hybrydowe; zrozumienie preferencji Twoich pracowników pomoże w wyborze optymalnych metod, które zmaksymalizują ich komfort i zrozumienie przekazywanych treści. Adaptacyjność Adaptacja również ma znaczenie! Dynamiczny krajobraz biznesowy często niesie ze sobą nieoczekiwane zmiany i wyzwania. W takich warunkach szkolenia oparte na sztywnych zasadach okazują się nieskuteczne, podczas gdy elastyczne, pozwalające na modyfikacje w czasie rzeczywistym, zyskują przewagę. Analiza informacji zwrotnej Ostatnim, ale zdecydowanie nie mniej istotnym aspektem jest opinia uczestników kursu. Pomiar skuteczności programu szkoleń jest nie tylko istotny dla oceny jego natychmiastowego wpływu, ale również dla identyfikacji możliwości poprawy przyszłych wersji. Ważne aby pamiętać, że te praktyki nie są pojedynczymi rozwiązaniami, ale wzajemnie powiązanymi trybami, które harmonijnie wspierają cały program szkoleniowy firmy na drodze do sukcesu. 5. Przykłady programów szkoleniowych Te praktyczne przypadki opisują korzyści z programów treningowych dla pracowników i pokazują, jak wygląda skuteczne szkolenie w działaniu. Poniżej wyróżniliśmy kilka przykładów: Aktualizacja szkolenia BHP: case study Stając w obliczu wyzwań związanych z przestarzałymi metodami szkoleń BHP, firma produkcyjna zanotowała wzrost wypadków przy pracy i naruszeń przepisów bezpieczeństwa. Pracownicy mieli trudności z zapamiętaniem istotnych procedur, co stwarzało ryzyko zarówno dla personelu, jak i wydajności. Aby temu zaradzić, wyżej opisana firma nawiązała współpracę z działem e-Learning TTMS w celu aktualizacji swojego programu szkoleń BHP. Rozwiązanie polegało na stworzeniu angażujących i interaktywnych modułów e-learningowych dostosowanych do branży i potrzeb operacyjnych firmy. Dostępne z każdego urządzenia, moduły zapewniały elastyczne możliwości nauki, a elementy multimedialne i gamifikacja zwiększały zaangażowanie i przyswajanie wiedzy. W rezultacie firma odnotowała znaczący spadek wypadków przy pracy i naruszeń przepisów, co sprzyjało zwiększeniu bezpieczeństwa i produktywności, a pracownicy czuli się pewniej w identyfikowaniu i rozwiązywaniu różnych zagrożeń. Kliknij tutaj i przeczytaj pełny tekst naszego case study o Aktualizacji szkolenia BHP Podniesienie poziomu szkoleń BHP: case study W niniejszym przypadku firma produkcyjna stanęła w obliczu krytycznych wyzwań związanych z bezpieczeństwem wynikających z przestarzałych metod szkoleń. Istniejące szkolenia nie zapewniały dostatecznego poziomu wiedzy pracownikom, co skutkowało zwiększeniem wypadków przy pracy i naruszeń przepisów bezpieczeństwa. Aby zaradzić tej sytuacji, firma postanowiła całkowicie przebudować swój program szkoleń BHP. Współpracując z działem e-Learning TTMS, firma zdecydowała się na zmodernizowaną platformę e-learningową z interaktywnymi modułami dostosowanymi do jej branży i specyficznych wymagań operacyjnych. Te moduły oferowały pracownikom elastyczny dostęp z różnych urządzeń, wykorzystując elementy multimedialne i gamifikację. Wynik tego wdrożenia był godny uwagi, z zauważalnym spadkiem wypadków przy pracy i naruszeń przepisów. Kliknij tutaj i przeczytaj pełny tekst naszego case study o Podniesieniu poziomu szkoleń BHP Usprawnienie procesu raportowania incydentów: case study W tym case study firma borykała się z niewydajnymi procesami raportowania incydentów, co prowadziło do opóźnień w rozwiązywaniu problemów bezpieczeństwa i potencjalnych zagrożeń. Manualne raportowanie prowadziło do błędów, niekompletnych danych i braku terminowej reakcji na incydenty. Rozpoznając tą potrzebę, firma nawiązała współpracę z działem e-Learning TTMS w celu ulepszenia swojego systemu. Rozwiązanie polegało na wdrożeniu oprogramowania do raportowania incydentów, aby usprawnić oraz zautomatyzować cały proces, a tym samym przyspieszyć reakcję na problemy. Ten intuicyjny system umożliwił pracownikom szybkie zgłaszanie incydentów z dokładnymi szczegółami, co znacznie poprawiło ogólny wynik bezpieczeństwa. Kliknij tutaj i przeczytaj pełny tekst naszego case study o Procesie raportowania incydentów Wszystkie wyżej opisane przypadki podkreślają znaczenie dostosowania programów treningowych do konkretnych potrzeb i celów. Skuteczne metody nie są jednorodne, dlatego kluczowe jest indywidualne podejście do każdego z nich. 6. Jak TTMS może pomóc Twojej firmie w stworzeniu skutecznego programu szkoleń dla pracowników TTMS specjalizuje się w pomocy firmom takim jak Twoja, w opracowywaniu skutecznych programów szkoleń dla pracowników za pomocą naszych usług e-learningowych. Wyróżnia nas indywidualne podejście do każdego projektu, aby Twoje moduły szkoleniowe były zgodne z Twoją branżą oraz celem treningu. Dzięki wsparciu naszych ekspertów przez cały proces masz pewność, że Twój program szkoleniowy jest nie tylko skuteczny, ale także zrównoważony dla długoterminowego sukcesu. Zostańmy partnerami i odblokujmy pełny potencjał Twoich pracowników poprzez innowacyjne rozwiązania e-learningowe dostosowane do Twoich potrzeb. 7. Podsumowanie Przygotowanie programu szkoleń dla pracowników w Twojej firmie początkowo może wydawać się trudne, ale po przeczytaniu tego artykułu posiadasz wiedzę, jak poradzić sobie z tym zadaniem. Warto pamiętać, że jak w każdym przedsięwzięciu, nie istnieje uniwersalne podejście – każda organizacja jest unikalna, ma własny zestaw potrzeb i celów, dlatego dostosowanie treningu stanowi istotę opracowywania udanego planu szkoleń. Jeżeli potrzebujesz pomocy skontaktuj się z naszymi ekspertami – pamiętaj, że każdy krok, który podejmujesz w kierunku rozwoju swoich pracowników, napędza przyszły wzrost Twojej firmy.

Czytaj więcej
Wiktor Janicki Roche Poland

Transition Technologies MS świadczy usługi informatyczne terminowo, o wysokiej jakości i zgodnie z podpisaną umową. Polecamy firmę TTMS jako godnego zaufania i rzetelnego dostawcę usług IT oraz partnera wdrożeniowego Salesforce.

Czytaj więcej
Julien Guillot Schneider Electric

TTMS od lat pomaga nam w zakresie konfiguracji i zarządzania urządzeniami zabezpieczającymi z wykorzystaniem różnych technologii. Ueługi świadczone przez TTMS są realizowane terminowo, i zgodnie z umową.

Czytaj więcej

Już dziś możemy pomóc Ci rosnąć

Porozmawiajmy, jak możemy wesprzeć Twój biznes

TTMC Contact person
Monika Radomska

Sales Manager

    This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.