Posiada Pan/Pani starą wersję oprogramowania i niektóre elementy na stronie mogą nie działać poprawnie. Prosimy zaktualizować system, aby korzystać ze wszystkich funkcji na stronie.
light
dark
PL
light
dark

Kto zwiększył budżet na szampana, czyli nowości w M365

a) Kto zwiększył budżet na szampana? b) Co oni mówili, jak mój ekspres hałasował? c) Co robi ochroniarz z pracy pod moimi drzwiami?

Co łączy powyższe pytania? Na wszystkie odpowiadają nowe funkcjonalności, które pojawiły się w środowisku M365 w ostatnim czasie.

Jak oceniasz atmosferę naszego zespołu?

Funkcja tworzenia ankiet była dostępna w Teamsach już od jakiegoś czasu. Teraz można je przygotować dla gości spoza organizacji, dołączających do spotkań w aplikacji mobilnej. Ponadto, twórcy środowiska Teams rozszerzyli ankiety o jej dwa nowe typy: pytania otwarte oraz test wielokrotnego wyboru. Kwestionariusze można tworzyć zupełnie intuicyjnie, na podstawie inteligentnych sugestii, wkrótce też będzie można przeglądać analizy ankiet po spotkaniu, pozwalające ocenić zaangażowanie w spotkanie i podejmować działania na podstawie uzyskanych informacji.

Powtórzyć, czy wszyscy… czytali?

Niedosłyszący, niesłyszący, mniej zaawansowani językowo, czy po prostu ci, którzy za ścianą mają remont – te osoby z nowej funkcjonalności ucieszą się najbardziej.

Teraz podczas dowolnego, zaplanowanego wcześniej spotkania w aplikacji Teams możesz rozpocząć transkrypcję mowy uczestników w czasie rzeczywistym. Po zakończeniu rozmowy plik tekstowy z transkrypcją dostępny jest do pobrania w formacie vtt lub docx.

O czym my wtedy rozmawialiśmy?

Czy kojarzysz kartę „szczegółowe informacje”, będącą jedną z zakładek spotkania w Teamsach? Jej nowa odsłona przyda się zarówno tym, których na spotkaniu nie było, jak i jego uczestnikom… z krótką pamięcią. Teraz znajdziemy tam podsumowanie, zawierające nagranie spotkania, transkrypcję, zapis czatu i dołączone pliki udostępnione uczestnikom.

Kto zwiększył budżet na szampana?

Jeszcze do niedawna chmurowy Excel pozbawiony był możliwości śledzenia zmian, co z pewnością nie pomagało w zdalnej pracy np. działom księgowości. Ponieważ absurdalne przykłady działają najbardziej obrazowo, wyobraźmy sobie w zespole hedonistę, który zupełnie anonimowo zwiększa kwoty przy pozycjach „taksówki”, „koszty reprezentacyjne”, czy „wyjazdy integracyjne”. Teraz można zobaczyć, który pracownik dokonał zmiany w określonej komórce, a także podejrzeć jej poprzednią zawartość. Naturalnie, aplikację można odpowiednio dostosować, chociażby zawężając listę zmian, wybierając określony arkusz, zakres, a nawet pojedynczą komórkę.

Napisałeś – zaprezentuj!

Microsoft już od jakiegoś czasu zapowiadał ciekawą funkcję uproszczonego eksportu dokumentu Word do prezentacji PowerPoint. Wykorzystuje ona możliwości sztucznej inteligencji (AI), która stara się optymalnie rozmieścić treść na slajdach. Slajdy pochodzą z nagłówków sekcji w dokumencie, więc przed eksportem należy upewnić się że dokument w Wordzie jest odpowiednio zorganizowany. Na koniec najciekawsze: na podstawie treści „wirtualny projektant” prezentacji zasugeruje obrazy, ikony, filmy, motywy i czcionki.

W tym miejscu mamy dwie uwagi: a) nie we wszystkich krajach ta funkcjonalność działa (w Polsce wciąż na nią czekamy), b) pierwsze wrażenie użytkowników jest takie, że opcja ta wymaga jeszcze dopracowania – slajdy są m.in. „przegadane”, sugerując za dużo tekstu na jeden slajd.

Wszyscy na pozycjach, czyli w Outlooku

Pod koniec kwietnia 2021 Microsoft przeprowadził dużą aktualizację Outlooka. Na użytkownika czeka uproszczona nawigacja, łatwiejszy dostęp do ulubionych aplikacji, a także rozszerzenie nowa lokalizacja podstawowych funkcji aplikacji Outlook, takich jak poczta e-mail, kalendarz i kontakty. Po lewej stronie menu pojawiły się ikonki, za pomocą których można szybko uruchomić aplikacje M365 takie jak To Do, Word, Excel, PowerPoint, Yammer i Bookings. Założenie jest takie, żeby użytkownik zaczynał dzień właśnie od usługi Outlook – pulpitu nawigacyjnego całego środowiska M365.

Więcej etykiet w Plannerze

Planner to obecnie jedna z najpopularniejszych aplikacji do zarządzania zadaniami, które działają wewnątrz platformy Teams. Dlatego zwiększenie liczby etykiet, które można przydzielić zadaniom do 25 to ważna zmiana. Dotychczasowe były dla wielu użytkowników niewystarczające. Kolejną zmianą, którą przewidujemy, jest opcja sortowania kolorów etykiet oraz sortowania checklisty – tej opcji brakuje korzystającym z Plannera najbardziej.

Mam smaka na… zdalny pulpit dla Maca

Kolejne zmiany dotyczą usługi Windows Virtual Desktop, dzięki której pracownik z domu, z prywatnego urządzenia, ma dostęp do „służbowego” komputera, a dokładniej do jego obrazu w chmurze. Producent zaktualizował aplikację dla środowiska macOS, umożliwiając korzystanie pulpitu zdalnego użytkownikom komputerów Mac. Aktualizacja zapewnia także integrację z protokołem Kerberos i obsługę wprowadzania przy użyciu klawiatur wschodnioazjatyckich.

Ochroniarz z pracy w Twoim domu

Nowy, hybrydowy typ pracy, w dużej części oparty na modelu BYOD (korzystanie z własnych urządzeń), to też nowe wyzwanie: jak zabezpieczyć „niefirmowe” urządzenia końcowe. Microsoft Defender ma teraz nowy zestaw funkcji pomagających organizacjom w odnajdowaniu i zabezpieczaniu niezarządzanych stacji roboczych, urządzeń przenośnych, serwerów i urządzeń sieciowych w swoich sieciach firmowych. Nie jest w tym przypadku konieczne wdrażanie nowego sprzętu ani oprogramowania, czy też zmiana konfiguracji sieci.

Zarówno Twoja firma, jak i Ty jako właściciel urządzenia możesz teraz spać spokojnie i  czuć się tak, jakby Twoich drzwi pilnował pan z ochrony, którego do tej pory spotykałeś w pracy.

TTMS – partner Microsoft

Jesteśmy partnerami firmy Microsoft i od pierwszych wersji Teams specjalizujemy się we wdrażaniu oraz personalizacji tej platformy komunikacyjnej, a także systemu Microsoft 365 poprzez tworzenie dodatkowego oprogramowania. Optymalizujemy IoT, wdrażamy modele uczenia maszynowego za pomocą Azure Machine Learning, starając się urzeczywistnić sztuczną inteligencję zarówno w naszej firmie, jak i u swoich klientów.

W sprawach związanych z usługami M365 zachęcamy do kontaktu z Jarosławem Szybińskim (jaroslaw.szybinski(at)ttms.pl)


Marcin Kapuściński – Transition Technologies MS S.A.