Posiada Pan/Pani starą wersję oprogramowania i niektóre elementy na stronie mogą nie działać poprawnie. Prosimy zaktualizować system, aby korzystać ze wszystkich funkcji na stronie.
light
dark
PL
light
dark

Jak płacić mniej za licencje m365?

Około 90% firm nie wykorzystuje pełnego potencjału pakietu Office, za który płaci. A dobór odpowiedniej licencji to klucz do sukcesu – oszczędności dla przedsiębiorstwa mogą sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych. Jak „odchudzić” licencje m365?

Czasami, mając jak najlepsze intencje, menadżerowie sięgają po pakiety rozszerzone, a potem z ich pełnych funkcjonalności korzysta np. zaledwie 30% pracowników firmy. Często zapomina się o tym, że każda firma ma inne potrzeby i mogą być one zaspokojone w ramach innego, korzystniejszego finansowo rozwiązania.

 

M365 – garść podstawowej wiedzy

Codziennie doradzamy firmom przy wyborze odpowiedniej licencji z grupy produktów Microsoft. Zanim napiszemy o tym, jak płacić za nie mniej, kilka słów o planach – o różnicach między nimi, ale też podobieństwach.

  • Office365 dzielimy na plany Enterprise (E) oraz Edukacyjne (A).
  • Microsoft365 jest dedykowany głównie dla biznesu. Microsoft365 posiada 3 licencje: Business Basic, Business Standard oraz Business Premium. Dla kogo przeznaczony jest plan Basic? W tym przypadku dostęp do pakietu Office otrzymujemy wyłącznie z poziomu przeglądarki internetowej. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które: nie potrzebują instalować oprogramowania, bądź chcą mieć szybki dostęp do swojego pakietu niekoniecznie z jednego urządzenia i/albo nie korzystają z zaawansowanych funkcji Exela np. takich jak makra. Z kolei Business Premium to połączenie aplikacji pakietu Office i zaawansowanych usług w chmurze.

 

Różnica pomiędzy Office365 a Microsoft365 dotyczy głównie liczby użytkowników. O ile plan Microsoft365 Business ma tu limit 300 użytkowników, to w przypadku Office365 takiego limitu nie ma.

I tu mamy dla Ciebie pierwszą wskazówkę, która wielu naszym klientom pomogła znaleźć oszczędności: Office 365 E1 jest porównywalny z planem Microsoft Business Basic. Jeśli potrzebujemy licencji w liczbie mniejszej niż 300 sztuk, wystarczy Ci Microsoft Business Basic, pakiet tańszy niż Office 365 E1. Takich sposobów na znalezienie oszczędności jest dużo więcej.

 

„Odchudzamy” licencje – nasza wspólna procedura

Oto kroki, które w kilka dni pozwolą na optymalizację kosztów licencji i uwolnienie pełnego potencjału m365:

  1. Audyt: weryfikujemy, jakie licencje ma Twoja firma – być może masz jakieś dodatki, których nie wykorzystujesz, albo nie wiesz, że dana licencja ten dodatek już zawiera i płacisz podwójnie. Weryfikujemy liczbę licencji i ich wykorzystanie.
  2. Dostosowujemy plany licencyjne, tworzymy alternatywne, korzystniejsze finansowo rozwiązanie, bez straty funkcjonalności.
  3. Po akceptacji przez Twoją firmę naszej oferty podpisujemy umowę.
  4. Dokonujemy aktywacji administracji delegowanej; o tym należy pamiętać. Bez tego Partner nie będzie mógł przypisać licencji pod dany tenant.
  5. Przypisujemy licencje do wskazanego tenanta.

Całą procedurę zamykamy w kilka dni roboczych. Aby uniknąć niepotrzebnych strat spowodowanych brakiem dostępów do kluczowych produktów, powyższe operacje powinny mieć chociaż minimalny zapas czasowy.

 

Najważniejsze to płacić za to, czego się dokładnie potrzebuje. Zdajemy sobie sprawę, że nie jest to łatwa sprawa – z jednej strony mamy bogactwo subskrypcji Microsoft, z drugiej zaś – potrzeby własne, które często zmieniają się i do których należy dobrać elastyczne rozwiązanie. Rozumiemy to bardzo dobrze, dlatego z powodzeniem zajmujemy się doradztwem od strony optymalizacji kosztów.

 

Napisz do nas i umów się na bezpłatny audyt

licencji Microsoftu: m365licencje@ttms.pl