Posiada Pan/Pani starą wersję oprogramowania i niektóre elementy na stronie mogą nie działać poprawnie. Prosimy zaktualizować system, aby korzystać ze wszystkich funkcji na stronie.
light
dark
PL
light
dark

Polski rynek IT – od marazmu do silnego ramienia gospodarki

Pandemia utrudniła wielu przedsiębiorstwom możliwości kontaktu z kontrahentami, a tym samym normalne funkcjonowanie. Z drugiej strony, procesy technologiczne w firmach znacząco przyspieszyły. Stąd – co widać na polskim rynku – sektor IT coraz wyraźniej staje się motorem napędowym polskiej gospodarki, o czym pisze Polski Instytut Ekonomiczny.

Branża IT jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się sektorów – jeszcze przed pandemią stanowiła ok. 8% polskiego PKB, a także o 1/3 zatrudnienia w sektorze nowoczesnych technologii.  Co roku liczba pracowników rośnie o ok. 6% a krajowy rynek tworzy około 60 tys. firm, zarówno polskich, jak i zagranicznych.

Wygląda na to, że ten sektor na dobre wyszedł z marazmu. A jeszcze kilka lat temu branżę stopował zastój na rynku wydatków IT w sektorze publicznym, zaś Polska, jeśli chodziło o innowacyjność przedsiębiorstw, była outsiderem – zarówno w notowaniach europejskich, jak i globalnych. Dziś nikt nie ma wątpliwości, że nasz sektor IT będzie tym silnym ramieniem, na którym wesprze się Polska gospodarka.

Firmy, aby ratować swoje biznesy, już dziś stawiają na digitalizację. Impulsem było błyskawiczne przejście na pracę zdalną, ale tuż za nią transformację cyfrową przeszły inne procesy: obieg dokumentów, fakturowanie, czy zatrudnianie.

Zarządy, świadome ryzyka kolejnego lockdownu, nie szczędzą pieniędzy na rozwiązania chmurowe. Aż 65% firm planuje zwiększyć lub chociaż utrzymać wydatki na ten cel. Ponad połowa z nich zamierza w ciągu kolejnych 12 miesięcy przeprowadzić inwestycje w zakresie digitalizacji zespołów finansowo-podatkowych. Najbardziej przekonuje ich zwiększenie efektywności pracy, ograniczenie ryzyka podatkowego, a także usprawnienie procesów.

Trafnie o konieczności transformacji cyfrowej wypowiedział się Ian Moyse, członek zarządu Cloud Industry Forum i członek komitetu liderów chmury w organizacji TechUK: Brak normalności stał się obecnie normą, w związku z czym musimy być o wiele bardziej elastyczni i gotowi do zmian. Chmura w dowolnej postaci (SaaS, PaaS, IaaS, chmura hybrydowa, środowisko wielochmurowe) dla większości przedsiębiorstw nie jest już opcją, tylko koniecznością. Muszą one być mniej przywiązane do fizycznych procesów, lokalizacji i sprzętu oraz działać w modelu, który pozwala im nadążać za zmieniającymi się trendami zamiast z nimi walczyć.


Marcin Kapuściński,
Transition Technologies MS S.A.