Posiada Pan/Pani starą wersję oprogramowania i niektóre elementy na stronie mogą nie działać poprawnie. Prosimy zaktualizować system, aby korzystać ze wszystkich funkcji na stronie.
light
dark
PL
light
dark

Polskie IT – świetny eksporter, coraz lepszy kupiec

Polskie spółki IT działają w ostatnich miesiącach niezwykle prężnie na dwóch frontach – eksportując usługi IT na coraz większą skalę oraz… przejmując zagraniczne firmy.

 

Polski eksport IT – pełne żagle

W raporcie Polskiego Funduszu Rozwoju możemy przeczytać, że w 2020 r. polskie firmy sprzedały za granicę usługi informatyczne i telekomunikacyjne o wartości ponad 37 mld zł. To potwierdzenie utrzymującego się od kilku lat wysokiego tempa rozwoju tego obszaru naszego eksportu.

Z informacji PFR, ale też danych GUS widać od jakiegoś czasu wyraźną, ciekawą zmianę: zagraniczne podmioty zamawiają w naszym kraju coraz mniej prostych rozwiązań, czy gotowych produktów, a coraz więcej złożonych, wysoko kompetencyjnych usług. To żyzna gleba dla firm, specjalizujących się w outsourcingu.

Z kolei udział usług IT w całym polskim eksporcie utrzymuje się od 2019 r. na mocnym poziomie, powyżej 10 proc. To jeden z lepszych wyników w Unii Europejskiej.

 

Więcej środków, mądre zakupy

Wykorzystywanie niewątpliwego kapitału intelektualnego polskich zespołów to najważniejsza, ale nie jedyna składowa wzrostu. Zagraniczni zleceniodawcy oczekują od wykonawców dużej elastyczności technologicznej, a także kadrowej, stąd na pewnym poziomie rozwoju konieczna jest bezpośrednia ekspansja kapitałowa poza granicami kraju. Rosnący potencjał finansowy polskich firm coraz częściej umożliwia im przejmowanie zagranicznych spółek. To ułatwia obsługiwanie złożonych projektów z dala od Polski.

Takim zakupem w październiku tego roku mogła pochwalić się firma Transition Technologies MS S.A., która stała się właścicielem 56% udziałów duńskiego ConCora, specjalizującego się w sprzedaży usług IT dla dużych i średnich firm.

Wspólnie świadczone usługi oparte będą o near-shoring z Polski, czyli outsourcing usług do rejonów nieodległych geograficznie i kulturowo w ramach współpracujących ze sobą zespołów.

Dzięki tego rodzaju transakcjom – równolegle ze skalowaniem sprzedaży usług – firma ma w niedalekiej przyszłości osiągnąć pozycję globalnego dostawcy usług IT.

Tak ambicje firmy komentuje Adam Kaczmarczyk, Dyrektor Operacyjny i członek zarządu Transition Technologies MS:

W ostatnich 7 latach urośliśmy ponad 17-krotnie, ale takie tempo nas nie satysfakcjonuje. Do ciągłego rozwoju organicznego chcemy dołożyć akwizycje i tym sposobem spotęgować tempo wzrostu. Zagraniczne akwizycje to także część strategii budowy globalnego zasięgu naszych usług. Wierzę, że firma z polskimi korzeniami może skutecznie konkurować z globalnymi korporacjami.

Polska – czy na pewno innowacyjna technologicznie?

Nieco ambiwalentna wydaje się być za to informacja, że Polska zajmuje dopiero 32. miejsce wśród 63 państw ujętych w zestawieniu IMD World Digital Competitiveness Ranking. W zestawieniu brane były pod uwagę takie kryteria jak: wykształcenie, wiedza technologiczna,, kapitał inwestowany w rozwój technologii, czy zwinność biznesowa. Jedynie 5 miejsc wyżej, niespodziewanie, uplasowała się Japonia, która kojarzy się z technologią i innowacjami jak mało który kraj.


Marcin Kapuściński – Transition Technologies MS