Posiada Pan/Pani starą wersję oprogramowania i niektóre elementy na stronie mogą nie działać poprawnie. Prosimy zaktualizować system, aby korzystać ze wszystkich funkcji na stronie.
light
dark
PL
light
dark

Snowflake - teraz także chmura aplikacji

Dzięki nowemu Native Application Framework, Snowflake ma oferować programistom możliwość tworzenia i uruchamiania aplikacji na wspólnej platformie danych opartej na chmurze oraz zarabiania na nich.

Usługa Snowflake, działająca w obszarze analityki big data i hurtowni danych, wchodzi na nowy poziom. Na dorocznym szczycie Snowflake Summit firma ogłosiła swój Native Application Framework (jest aktualnie w tzw. prywatnym podglądzie – czyli w fazie testów, przed finalnym wypuszczeniem usługi), który będzie umożliwiał tworzenie i uruchamianie aplikacji na platformie Snowflake Data Cloud. Twórcy platformy mają nadzieję, że dla hurtowni danych będzie to tym, czym było zaprezentowanie pierwszego Iphone’a przez Apple’a albo modelu S przez Teslę. 

Data Marketplace – to platforma, działająca w obrębie Snowflake, dzięki której programiści będą mogli tworzyć aplikacje i zarabiać na nich. Użytkownicy mają mieć możliwość instalacji i uruchamiania aplikacji bezpośrednio w środowisku Snowflake. 

„W pewnym sensie ewoluujemy od hurtowni danych przez platformę danych do chmury danych. A teraz chcemy ewoluować z chmury danych w prawdziwą chmurę aplikacji” – stwierdził Chris Child, Dyrektor ds. zarządzania produktem Snowflake. 

Około cztery lata temu, w związku z rosnącym zapotrzebowaniem na analitykę i ewolucją architektury związanej z analizą — takiej jak oddzielenie zasobów obliczeniowych i pamięci masowej — firma wznowiła wysiłki, aby ułatwić współpracę danych w firmach. To skłoniło Snowflake do przekształcenia swojej hurtowni danych w platformę Data Cloud. 

Ciągłe próby ułatwienia udostępniania danych i współpracy zaowocowały powstaniem przedsięwzięcia Data Marketplace. Marketplace umożliwia udostępnianie danych w organizacjach, a także daje płatny dostęp do tych danych innym podmiotom. 

W marcu tego roku firma uruchomiła dwie branżowe chmury danych dla sektora opieki zdrowotnej i handlu detalicznego, z zamiarem ułatwienia firmom z tych obszarów udostępniania i zarabiania na zestawach danych. 

Monetyzacja danych ze Snowflake 

Do tej pory przenoszenie danych podczas tworzenia i uruchamiania aplikacji było żmudne i czasochłonne. Teraz – dzięki Native Application Framework – ma to ulec zmianie.  

Dzięki Frameworkowi uproszczone stanie się opracowanie interaktywnych interfejsów klienta, a także funkcji telemetrycznych, takich jak monitorowanie zdarzeń i alerty. Przygotowanie aplikacji i opublikowanie jej na Snowflake Marketplace pozwala na faktyczne spieniężenie danych, które posiadamy. To zdecydowanie rewolucyjna koncepcja, w której współdzieląc odpowiednio przygotowane dane i w przyszłości aplikacje możemy pozyskać dodatkowe fundusze. Scenariuszy może być bardzo wiele i oczywiście zależą od naszego biznesu – wystarczy już dziś zerknąć do Snowflake Marketplace, aby przekonać się jak różne informacje oferują poszczególne firmy: od danych pogodowych, poprzez dane o pandemii Covid-19, siatki połączeń lotniczych, dane demograficznych, aż po oferty pracy. 

Połączenie takich wystawianych przez innych partnerów danych z własnymi danymi pozwala na bogatszą analitykę i większe możliwości wnioskowania opartego o faktyczne dane, przy okazji bardzo skracając czas potrzebny na pozyskanie dodatkowych danych – po “zamówieniu” zestawu pojawia się on na naszej subskrypcji, od razu gotowy do użycia. 


Marcin Kapuściński – Transition Technologies MS