Posiada Pan/Pani starą wersję oprogramowania i niektóre elementy na stronie mogą nie działać poprawnie. Prosimy zaktualizować system, aby korzystać ze wszystkich funkcji na stronie.
light
dark
PL
light
dark

Teams podnosi poprzeczkę

Swoimi kolejnymi działaniami twórcy Teamsów konsekwentnie potwierdzają, że praca zdalna – a docelowo hybrydowa – to nie model zastępczy ani też chwilowa moda. To poważnie traktowana przez Microsoft przestrzeń, do której warto dostarczać inwestycje technologiczne zarówno na poziomie kodu, jak i sprzętu.

Teams, jak i całe środowisko Microsoft 365, to na tyle żywa struktura, że nowym funkcjonalnościom poświęcone są dziesiątki blogów, czy też kanałów na Youtube. Przedstawiamy najciekawsze nowe „feature’y”, które zostały zaprezentowane bądź zapowiedziane podczas Microsoft Ignite, corocznej konferencji firmy.

PowerPoint Live

Z niecierpliwością czekamy na dostępność PowerPoint Live. Bylibyśmy nieprecyzyjni, określając go zwykłym Power Pointem, tylko działającym w obrębie Teamsów. To całkowicie nowatorska funkcjonalność, którą można nazwać środowiskiem prezentacji zdalnej. Dzięki podglądowi slajdów, czatu, notatek w pojedynczym widoku, można „czytać pokój” podczas prezentacji, czyli nie tylko dostarczać treści, ale także dostosowywać przekaz w oparciu o reakcje i język ciała odbiorców. Jednocześnie publiczność widzi tylko aktywny slajd, przez co może skupić się wyłącznie na prezentacji. Z kolei współprowadzenie spotkania z innymi prelegentami jest płynne i intuicyjne – mogą oni niemal niezauważalnie „przejąć kontrolę”, natychmiastowo uzyskując dostęp do widoku prezentera. Dodatkowo zaangażować obecnych ma funkcja „presenter mode”, dzięki której prelegent może pojawić się na tle swojej prezentacji. Uczestnicy spotkania będą mogli wchodzić w interakcje z treścią prezentacji (np. otwierać film, czy hiperłącze), a interaktywny charakter spotkaniu nadać ma możliwość dzielenia się „reakcjami” w formie emotikon. Microsoft chwali się „lekkością” całego rozwiązania, czyli optymalizacją pod kątem słabszych łączy.

Dynamic View

Nie każde spotkanie, organizacja, czy – w przypadku szkoły – klasa – ma takie same potrzeby. Teams proponuje różne widoki uczestników spotkania na komputerach i urządzeniach mobilnych. Widok dużej galerii (siatka 7×7) pozwala zobaczyć wszystkich na jednym ekranie, Tryb wspólny (Together mode) sprawdzi się w rozmowach klasowych, a widok dynamiczny (Dynamic view) pozwoli śledzić zawartość (np. prezentację) lub osobę aktualnie przemawiającą. Po zalogowaniu się za pomocą telefonu z Androidem lub iOS możemy wybrać więcej widoków, takich jak 2×4 i 3×3. Widok dynamiczny inteligentnie układa elementy spotkania, w zależności od liczby uczestników.

Nowy tryb prezentera (Standout, Reporter, Side-by-Side)

Twórcy Teamsów zdają sobie sprawę, że spotkania online to już standard i podstawowy sposób spotykania się ze współpracownikami. Dlatego ostatnio skupili się na tym, aby prowadzenie meetingu wyglądało tak profesjonalnie, jak to tylko możliwe, opracowując trzy tryby:

– tryb Standout: prezenter widoczny jest na pierwszym planie, na drugim widzimy udostępniane przez niego treści,

– tryb Reporter: zawartość wyświetlana jest powyżej ramienia prezentera,

– tryb Side-by-Side: treść wyświetlana jest obok prezentera.

Tryb „Together”

Tryb „razem” wykorzystuje technologię segmentacji AI do cyfrowego umieszczania uczestników we wspólnym tle, dzięki czemu czujemy się, jakbyśmy siedzieli w tym samym pokoju ze wszystkimi. Nie jest to opcja z gatunku rewolucyjnych, ale ukłon w stronę tych, którzy najbardziej tęsknią za tradycyjną formułą spotykania się.

Teams Connect

Funkcjonalność umożliwia udostępnianie kanałów osobom spoza organizacji. W takim obszarze roboczym można rozmawiać, spotykać się, współpracować nad aplikacjami, czy też współtworzyć dokumenty w czasie rzeczywistym. Administratorzy mogą kontrolować, w jaki sposób użytkownicy zewnętrzni uzyskują dostęp do danych.

Inteligentne głośniki

Jeszcze przed pandemią Microsoft zademonstrował prototypowy sprzęt, który dał nam obraz tego, jak sale konferencyjne mogą wyglądać w przyszłości. Inteligentne głośniki, stworzone we współpracy z firmami z EPOS i Yealink mogą zidentyfikować do 10 unikalnych głosów podczas spotkania. To daje ogromne możliwości – chociażby transkrypcji z podziałem na osoby, czy też tłumaczenia.

Monitory dedykowane do Teamsów

Microsoft postanowił nadać tzw. certyfikat Teams kolejnym dwóm monitorom. Są to modele firm Dell oraz Poly 21. Oba integrują niezbędny hardware konferencyjny, tj. mikrofon, głośnik, kamerę oraz oświetlenie. Wystarczy po prostu podłączyć swój komputer przez port USB, aby móc dołączyć do spotkania, odbierając i wysyłając sygnał wysokiej jakości – o ustandaryzowanym obrazie i dźwięku. Certyfikat Teams otrzymała również nowa kamera Cam 130 firmy Aver. Listę certyfikowanych przez MS Teams „punktów końcowych” można znaleźć tutaj.

Zapewnienie bezpiecznej komunikacji

Aby spełnić coraz bardziej wyśrubowane wymagania klientów w zakresie bezpieczeństwa, usługa Teams będzie obsługiwać szyfrowanie typu end-to-end (E2EE) dla połączeń 1:1, zapewniając dodatkową opcję prowadzenia poufnych rozmów online. Dział IT będzie miał pełną swobodę co do tego, kto w organizacji może korzystać z E2EE. Indywidualne połączenia VoIP ad hoc będą dostępne dla klientów komercyjnych w wersji trial w pierwszej połowie 2021 r.

Viva Insights

Pisaliśmy w 2020 r. o zapowiadanych przez Microsoft wirtualnych powrotach z pracy. Teraz wiadomo, że będzie można z nich korzystać w ramach Viva Insights – aplikacji, która dzięki analizie danych ma na celu poprawę produktywności oraz dobrego samopoczucia pracownika.

Viva Learning

Microsoft zdecydował się na stworzenie aplikacji, która łączy wszystkie zasoby edukacyjne w jednym miejscu. Viva Learning ma stanowić serce Teamsów, w którym użytkownicy mogą odkrywać, udostępniać, polecać i uczyć się z LinkedIn Learning, Microsoft Learn, bibliotek zewnętrznych dostawców zawartości, a także niestandardowych treści, dostarczonych przez organizację.

Teams Pro

Microsoft uruchomił nowy plan usługowy dla komercyjnych użytkowników Teams o nazwie „Teams Pro”. Godne uwagi są m.in. funkcje analityczne platformy oraz poszerzone możliwości prowadzenia webinarów (chodzi m.in. o transkrypcję w czasie rzeczywistym oraz poszerzenie liczby aktywnych uczestników do 1000, a pasywnych do 20000). Organizatorzy tego typu wydarzeń będą mogli również wyeksportować dane uczestników do Dynamics 365 Marketing, aplikacji służącej do automatyzacji działań marketingowych, która pomaga tworzyć relacje biznesowe. Ponadto, możliwość prowadzenia webinarów w ramach kampanii Dynamics 365 Marketing stała się teraz ogólnodostępna dla wszystkich użytkowników M365. Nowy plan ma być dostępny dla posiadaczy licencji Microsoft 365 E5, E3, A5, A3, Business Basic, Business Standard oraz Office 365.

TTMS szkoli z Teamsów… za darmo!

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zmaksymalizować korzyści biznesowe przy użyciu aplikacji Microsoft Teams, zapisz się na nasz bezpłatny webinar Microsoft 365 & Teams Implementation – case study, który przeprowadzimy już 20 kwietnia 2021 r.


Marcin Kapuściński – Transition Technologies MS S.A.