Posiada Pan/Pani starą wersję oprogramowania i niektóre elementy na stronie mogą nie działać poprawnie. Prosimy zaktualizować system, aby korzystać ze wszystkich funkcji na stronie.
light
dark
PL
light
dark

Jak pomogliśmy Volvo Car Poland stać się data driven company? - case study wdrożenia Power BI

Analityka biznesowa 2022 – case Volvo Cars Poland 

Co łączy Google, Amazon, Facebook? Dane. Bo potęga każdego z tych gigantów technologicznych opiera się właśnie na umiejętnym wykorzystaniu danych w biznesie. 

Jak podaje Forbes, w 2021 roku firmy wydały na analitykę danych 215 mld dolarów. To aż o 10% więcej niż rok wcześniej. Liczba ta będzie rosła, bo każdego dnia produkujemy miliardy gigabajtów danych. Jednak to nie wytwarzanie danych jest aktualnie wyzwaniem, bo mamy już aplikacje prawie do wszystkiego. Wyzwaniem jest efektywna analiza danych. Ten, kto potrafi sprawnie analizować coraz większe wolumeny danych, zdobędzie przewagę nad konkurencją.  

Zastanawiasz się, jak w Twojej firmie lepiej wykorzystać dane? Przeczytaj o projekcie Volvo Car Poland i zobacz, jak to robią najlepsi. 

Z case study dowiesz się: 

 • jak pomogliśmy usprawnić raportowanie w Volvo Car Poland, 
 • jak z sukcesem wdrożyliśmy system Power BI, 
 • jak narzędzia klasy BI pozwoliły usprawnić tworzenie analiz,  
 • jak wyglądają procesy oparte na analizie danych, 
 • jak Twoja firma może stać się data driven company. 

O projekcie TTMS Power BI  Volvo Car Poland 

 • Klient: Volvo Car Poland 
 • Cel: usprawnienie procesów sprzedaży, obsługi klienta, marketingu i zarządzania, dzięki wdrożeniu rozbudowanej warstwy raportów  
 • Okres współpracy: od 2021 
 • Liczba osób w projekcie: 3  
 • Proces: ścisła współpraca z użytkownikami biznesowymi i IT – analiza potrzeb, propozycje rozwiązań i wdrożenie wybranego wariantu. 
 • Efekt: Wdrożone raporty usprawniające obszary sprzedaży, obsługi klienta, marketingu i serwisu. Dzięki interaktywnym analizom, możliwy jest wygodny przegląd danych historycznych, badanie trendu oraz porównanie okresów (np. ten sam miesiąc w roku poprzednim do roku bieżącego). Pozwala to podejmować lepsze decyzje i sprawniej dostosowywać się do zdarzeń na rynku. Dodatkowo automatyczna aktualizacja danych zwalnia użytkowników z mozolnego ręcznego “odświeżania” wcześniejszych raportów w Excelu, a to oszczędza czas i zasoby. 
 • Rok współpracy: 2021-2022   

Niewykorzystane dane  

Dane stanowią dziś konkretny zasób w firmach, a ich przetwarzanie staje się kluczową kompetencją. Niestety, w wielu organizacjach duża część danych pozostaje wciąż niewykorzystana lub wykorzystana zaledwie częściowo.  

Dlaczego tak się dzieje? 

Nasi klienci zdradzili nam 4 mity dotyczące wykorzystania danych. Oto BIB, czyli Business Intelligence Barriers: 

Mit 1: BI – TO ZA DROGIE! 

„Nie stać mnie na Business Intelligence. Obawiam się ogromnych kosztów wdrożenia rozwiązań BI”.  

Część managerów ma jeszcze w pamięci czasy, gdy uruchomienie chociażby ograniczonego rozwiązania analitycznego wymagało budżetów nieosiągalnych dla małych czy średnich firm.  

Jak jest w rzeczywistości? 

Aktualnie, m.in. dzięki rozwiązaniom chmurowym, wdrożenia platform raportowych są dostępne niemal dla każdego. Koszty wdrożenia nie nadwyrężą zbytnio budżetów nawet najmniejszych firm. Dzieje się tak dlatego, że za wiele usług w chmurze płaci się tylko wtedy, gdy się z nich korzysta. Dlatego budując rozwiązanie, staramy się zminimalizować czas korzystania z poszczególnych usług. A to sprawia, że nasze rozwiązania mogą być wielokrotnie tańsze niż te “we własnej serwerowni”.  

Ponadto, aby uruchomić projekt i niemal od razu czerpać z niego korzyści nie potrzebujemy ponosić dużych wydatków za licencje z góry. Na przykład, zakup takiego samego silnika bazy danych wiąże się z bardzo dużymi nakładami środków (nawet kilkaset tysięcy złotych).  W przypadku usługi chmurowej, koszty nie przekraczają zwykle kilku tysięcy za miesiąc. 

MIT 1 System business intelligence jest bardzo drogi

Mit 2: NIE MAM KADR DO OBSŁUGI BUSINESS INTELLIGENCE 

„Nie mam doświadczonego zespołu IT i nie będę umiał/a tego obsłużyć”. 

Jak jest w rzeczywistości? 

Narzędzia typu self-service są coraz łatwiejsze w użyciu, bo są tworzone z myślą o użytkowniku spoza świata IT. Możliwości tych narzędzi są już dziś wręcz niesamowite, a przecież cały czas są dalej rozwijane. Na przykład co miesiąc (!) wychodzi nowa wersja Power BI Desktop bogatsza o nowe funkcje.  

Warto jednak rozpocząć wdrażanie BI w organizacji wraz z partnerem technologicznym, który posiada dogłębną wiedzę w zakresie wybranej platformy (np. potwierdzoną certyfikatami) oraz doświadczenie w realizacji systemów business intelligence. Dobrze również wybrać takiego partnera, który oprócz implementacji rozwiązania jest w stanie zapewnić szkolenia z obsługi i możliwości narzędzia. 

W TTMS ściśle współpracujemy z klientem, by razem rozwijać rozwiązanie. 

MIT 3 BI wymaga specjalistycznej wiedzy - brak kadry zarządzającej

Mit 3: ANALITYKA BIZNESOWA – NIE MAM NA TO CZASU 

„Zespół IT jest zajęty. Nie znajdą czasu na nowe rozwiązanie.” 

Jak jest w rzeczywistości? 

Brak czasu analityków wynika najczęściej z tego, że muszą sporo zadań wykonywać  ręcznie – „kleić” szereg raportów w Excelu w jeden zbiorczy, co jest czasochłonne i frustrujące. Koncept data-driven company zakłada w tym obszarze dużą automatyzację, która daje analitykom dodatkowy czas na prawdziwie produktywne zajęcia. 

MIT 3 wdrożenie systemu BI a czas

Mit 4: SYSTEMY BUSINESS INTELLIGENCE – NIE UMIEM WYBRAĆ 

„Jest za duży wybór, a ja nie mam wiedzy, żeby stwierdzić, jakie rozwiązanie się sprawdzi.” 

Jak jest w rzeczywistości? 

Przy wyborze systemu Business Intelligence najlepiej kierować się badaniami dostępnych narzędzi. Na przykład Gartner pokazuje, że w najważniejszej kategorii liderów mamy trzech dostawców: Qlik, Tableau i z największą przewagą kompletności wizji i możliwości – Microsoft ze swoim Power BI. 

Analityka danych - raport Gartner business intelligence

Właśnie z takimi wątpliwościami mierzyło się  Volvo Car Poland, gdy zaprosili TTMS do projektu business intelligence. 

Wdrożenie Power BI dla Volvo Car Poland  to było ogromne wyzwanie.  – mówi Jarek Szybiński – Microsoft Sales Director w TTMS. Dobrze jest pracować z firmami, które znają znaczenie danych. To wielka satysfakcja, że w kilka miesięcy udało nam się razem, dzięki wdrożonym raportom, usprawnić procesy podejmowania decyzji biznesowych  Volvo Car Poland.

Wyzwanie projektowe 

W wielu firmach raportowanie wciąż opiera się na doświadczeniu pojedynczych analityków. To oni odpowiadają za pozyskanie danych z systemów źródłowych, ich scalanie i przygotowanie raportów.  

Problem w tym, że potrzeb raportowych jest zwykle więcej niż analityków, a często jest to praca ręczna. To sprawia, że proces analizy danych się przeciąga. A to z kolei opóźnia podejmowane decyzji na podstawie danych.  

Dobre dane na już to sprawny system BI 

Zwracając się do nas, firma Volvo Car Poland była świadoma wagi danych, jakie posiada i wiedziała też, że dzięki ich umiejętnemu wykorzystaniu do analiz i prognozowania, może uzyskać realną przewagę konkurencyjną.  

Co zrobiliśmy dla  Volvo Car Poland 

Celem projektu było usprawnienie procesów w firmie, uporządkowanie raportowana, zwiększenie przewagi konkurencyjnej na rynku. Udało nam się je osiągnąć m.in. przez wprowadzenie 4 zwinnych raportów

Raport Obsługi klienta 

Wyzwanie: firma gromadziła dane w wielu Excelach, a ich analiza była bardzo czasochłonna. 

Rozwiązanie: automatyczny raport 

Wdrożyliśmy raport w Power BI, oparty na eksporcie danych. Raport odświeża się automatycznie według harmonogramu, nie angażując dodatkowych osób.  

Dzięki bogatej i interaktywnej warstwie raportów bardzo łatwo ocenić, ile spraw wpływa do BOK i jak szybko są zamykane.  

Coś więcej: To możliwość przejścia od raportu do działania. Bezpośrednio z raportu można wysłać maila do klienta w danej sprawie. 

—– 

Zobacz nasz webinar o tym raporcie
https://www.youtube.com/watch?v=6nTAquFo574
  

—- 

Rozwiązanie business intelligence od TTMS to: 

 • skuteczny system raportowania obsługi infolinii   
 • monitoring zarejestrowanych spraw i udzielonych odpowiedzi   
 • rekomendacja działań i możliwość wysyłania maili z systemu bezpośrednio do klienta   
 • bieżący monitoring obciążenia infolinii   
 • szybsza obsługa użytkowników końcowych (BOK) 
Raport obsługi klienta - customer relationship management information systems

Korzyści z wdrożenia system BI dla biznesu: 

Dla Volvo Car Poland obsługa klienta jest kluczowa. A dzięki Power BI, firma mogła zoptymalizować swoje biura obsługi klienta. Teraz wiadomo, ile osób do obsługi infolinii będzie potrzebnych w określonych przedziałach czasowych. Można łatwo sprawdzić, z czym klienci się zgłaszają i od razu im pomóc.  

Raport sprzedaży – wsparcie w podejmowaniu decyzji biznesowych 

Wyzwanie: w firmie bardzo ważne było śledzenie realizacji planów sprzedażowych. Niestety raporty z wielu miejsc tworzone były w Excelu, a ich analiza i konieczność ręcznego odświeżania zajmowały bardzo dużo czasu. 

Rozwiązanie – raport w Power BI wykorzystujący hurtownie danych. Raport odświeża się automatycznie i według harmonogramu, nie angażując  dodatkowych osób.  

Dzięki zaimplementowaniu szeregu metryk, możemy porównywać różne okresy (miesiąc do miesiąca poprzedniego, dowolny okres z danego roku do tego samego okresu w roku poprzednim).  

Pozwala to dobrze zorientować się w trendach i badać skuteczność sprzedaży. 

Z rozwiązaniem Business Intelligence od TTMS 

 • wiesz, ile jest wystawionych faktur 
 • wiesz, ile jest wydanych produktów   
 • sprawdzasz i porównujesz dane Y/Y, M/M, D/D   
 • otrzymujesz mailem jeden prosty wykres, a nie 50 stron raportu  
Raport sprzedaży - online analytical processing information systems 
w Twojej firmie

Korzyści z wdrożenia business intelligence: 

Teraz, dzięki Power BI, Volvo Car Poland może na bieżąco śledzić realizację planów sprzedażowych. Łatwo sprawdzi wykonanie targetu i podejmie na czas stosowne działania.  

Raporty w marketingu 

Wyzwanie: integracja danych z różnych źródeł (Google Analytics, Call Center, rejestracja zrealizowanych jazd próbnych). 

Rozwiązanie – przekrojowy raport w Power BI, łączący w sobie wiele źródeł danych, monitorowanie trendów, ułatwioną analizę efektywności akcji marketingowych czy odwiedzin na stronach internetowych. 

Rozwiązanie business intelligence od TTMS 

 • połączenie danych i raportów z Google Analitics z systemem sprzedażowym klienta  
Raport information systems pomagający w podejmowaniu strategicznych decyzji - marketing

Korzyści z wdrożenia Business Intelligence: 

Dzięki Power BI, Volvo Car Poland wie, ilu klientów w lejku sprzedażowym przechodzi w tzw. ciepłe leady oraz który kanał promocji jest najbardziej efektywny. 

Podsumowanie: 

Globalne korzyści z wdrożenia Business Intelligence: 

Wdrożenie oprogramowania Systemu BI pomogło w Volvo Car Poland usprawnić procesy podejmowania decyzji.  
Dzięki zunifikowanej platformie, wszyscy widzą te same dane i pracują sprawnie na jednym programie, bez przesyłania maili i ręcznej obróbki raportów. Jednocześnie spadła liczba wykonywanych raportów, ponieważ dzięki warstwie bezpieczeństwa, każdy w udostępnionych raportach widzi tylko właściwy dla siebie zestaw danych. Ten sam raport oglądany przez zarząd będzie zawierał wszystkie dane, a oglądany przez dyrektora regionalnego będzie zawierał tylko dane z tego konkretnego regionu. Wyeliminowana zatem została konieczność tworzenia takich okrojonych zestawień samodzielnie.

W TTMS wiemy, że niewykorzystane dane to jedynie koszt. W Volvo Car Poland  pomogliśmy nie tylko usprawnić proces ich przetwarzania, ale przede wszystkim podejmowanie trafnych decyzji biznesowych w oparciu o nie. Takie funkcje jak: prognozowanie „jednym klikiem czy zautomatyzowane wyszukiwanie korelacji  lub wykrywanie anomalii z całą pewnością pozwolą analizować dane w optymalny sposób i łatwiej realizować założone cele biznesowe. 
Wydajna analiza danych przychodzących z różnych źródeł (pliki, serwisy internetowe, social media, własne bazy danych itp.) jest aktualnie podstawą budowania przewagi konkurencyjnej i nieodzowne w szybko zmieniającym się świecie, gdzie nawet jeden post może przesądzić o powodzeniu bądź porażce jakiegoś produktu.   – Norbert Kulski, BI Lead – Transition Technologies MS

Myślisz o systemie BI w swojej firmie? Napisz do nas. 

Pomożemy Ci przejść przez proces krok po kroku. Wybierzemy dla Ciebie najlepsze rozwiązanie. 

TTMS – dlaczego warto z nami współpracować?  

Oto 4 powody, dla których warto wybrać TTMS, jeśli myślisz o usłudze Power BI:  

 • Od lat jesteśmy partnerem Microsoft i mamy wieloletnie doświadczenie we wdrażaniu BI w firmach. 
 • W ciągu 7 lat istnienia TTMS zrealizowaliśmy ponad 500 projektów na całym świecie. Zaufały nam największe międzynarodowe korporacje z takich branż jak farmacja, przemysł, edukacja czy sektor zbrojeniowy.  
 • Pomożemy Ci bezpiecznie przenieść dane z innych systemów, z których korzystasz.  
 • Przeszkolimy Twój zespół i wprowadzimy Cię łatwo w Power BI.  

Napisz do nas i umów się na bezpłatną rozmowę z konsultantem usługi Power BI