Posiada Pan/Pani starą wersję oprogramowania i niektóre elementy na stronie mogą nie działać poprawnie. Prosimy zaktualizować system, aby korzystać ze wszystkich funkcji na stronie.
light
dark
PL
light
dark

W poszukiwaniu Messiego, czyli nabór do Akademii AEM

Piszesz w Javie? Chciałbyś zdobyć specjalistyczną wiedzę? Marzysz o dostępie do najwyższej jakości materiałów edukacyjnych oraz certyfikatów Adobe? Szukasz zespołu mentorów, który w ciągu kilku miesięcy przygotuje Cię do udziału w komercyjnych, dużych projektach oraz… wpuści na boisko w meczu „o stawkę” już od pierwszej minuty? Przeczytaj krótkie kompendium wiedzy o Akademii Adobe Experience Manager!

Czym jest Adobe Experience Manager?

AEM to flagowy produkt Adobe Experience Cloud. Jest opartym na Javie, jednym z najlepszych systemów typu CMS, z którego korzystają największe i najbardziej wymagające firmy na świecie, takie jak BMW, Adidas, Lufthansa, Roche, czy HSBC. Zapewnia możliwość projektowania i zarządzania treściami, składającymi się na „customer experience”, w oparciu o różne kanały dotarcia – aplikacje mobilne, strony internetowe, itd. Wszystko to z dbałością o jednolity, spójny przekaz, co jest nie bez znaczenia dla marketingu organizacji.

Kto może przystąpić do Akademii?

Integracji i customizacji Adobe Experience Manager można się nauczyć i temu służy Akademia AEM. Żeby mieć możliwość udziału w Akademii, a następnie pracy w komercyjnych projektach TTMS, należy spełnić następujące warunki:

  • Co najmniej 2-letnie doświadczenie w języku Java
  • Podstawowa znajomość technologii webowych HTML/CSS/JS, XML
  • Znajomość narzędzi Maven, GIT/SVN, Eclipse/IntelliJ
  • Dobra znajomość języka angielskiego

Mile widziane są również: znajomość frameworków OSGi (Karaf/Felix), znajomość serwerów WWW (Apache) oraz j. niemieckiego lub hiszpańskiego (w mniejszym stopniu).

Barcelona jedzie po Messiego

W dzisiejszych czasach rekrutacja często odbiega od naszych stereotypowych wyobrażeń. Dział HR nie szuka specjalistów od Javy tylko i wyłącznie w skrzynce mailowej, wertując CV, czy listy motywacyjne. Działa trochę jak klub piłkarski, wyszukujący kandydatów do gry. Tak jak legendarna FC Barcelona pofatygowała się kiedyś na argentyńskie boiska, aby zobaczyć w akcji Leo Messiego i zabrać go na testy do Hiszpanii, tak i TTMS szuka talentów aktywnie, odzywając się do osób, spełniających odpowiednie kryteria. Oczywiście, jeśli uważasz, że to Ty powinnaś/powinieneś wziąć udział w Akademii AEM, zapraszamy do kontaktu (dół artykułu). Nie twierdzimy, że odwiedziliśmy wszystkie orliki w Polsce.

Osoba, z którą nawiązuje współpracę nasz dział HR (odpowiednik piłkarskiego „łowcy talentów”), musi przejść nasze „testy” i „badania wydolnościowe”. I choć są one nieco inne niż w przypadku Messiego, to i u nas należy spędzić chwilę na boisku treningowym, zanim wystąpi się w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Co zyskuje zawodnik?

„Zawodnik”, pozyskany przez Akademię, wygrywa:

  • wiedzę z obszaru wdrożeń i customizacji pracy z AEM, która nie jest łatwa na rynku do zdobycia;
  • wiedzę z zakresu metodyki pracy, zgodnie z najlepszymi praktykami Agile SCRUM;
  • dostęp do certyfikatów ADOBE Experience Cloud (duża liczba bezpłatnych voucherów) – osoby po Akademii mają otwartą drogę do zdobywania certyfikatów i nie muszą tego finansować z własnej kieszeni;
  • udział w dużych projektach dla największych organizacji.

Nie przeszkalamy większej liczby osób, niż to jest potrzebne. Nie chcemy skazywać zawodników na „ławkę rezerwowych”. Każda osoba, w którą zainwestowaliśmy naszą wiedzę i czas, gra wszystkie mecze, od pierwszej do ostatniej minuty.

Boisko treningowe

Osobie, która pozytywnie przejdzie pierwszy etap rekrutacji, prowadzony przez nasz dział HR, przedstawia się propozycję współpracy. A obejmuje ona 2-miesięczną Akademię Adobe Experience Manager, łączącą intensywne szkolenie, praktyki i pierwszy etap pracy komercyjnej.

Aby „trener” (czyli jeden z naszych mentorów) mógł skupić się na podnoszeniu umiejętności „zawodnika”, musi mieć do dyspozycji boisko treningowe (środowisko, w którym poprawiamy swoje kompetencje bez obciążenia „meczowego” – czyli zanim zaczniemy wspólnie grać „o punkty”). Dlatego trener ma pod sobą nie więcej niż trzech graczy. W tak komfortowych warunkach jest w stanie sprawnie i szybko przygotować do gry kandydatów do pierwszej drużyny.

Jeszcze przed pandemią Akademia zaczynała się od tygodniowego zjazdu, podczas którego zawodnicy wdrażani byli w podstawy. Korzystając z TTMS-owego wsparcia sprzętowego oraz mentoringu, uczyli się podczas takiego „zgrupowania” od zera: ustawienia środowiska, podstawowych elementów i po prostu „budowali formę” przed kolejnym etapem.

Następnie, kandydaci do gry rozjeżdżali się do domów, aby regularnie spotykać się na zdalnych „treningach”, czyli wykonywać ćwiczenia, w powszechnym dziś modelu „na odległość”. Podczas tego etapu, który trwał 3 tygodnie, oczywiście mieli możliwość regularnego konsultowania swojej pracy z mentorem.

Debiut w pierwszej drużynie

Już po pierwszym miesiącu takiego szkolenia kandydaci do gry mają możliwość zadebiutowania w pierwszej drużynie, grając w meczu „o punkty”, bo tak można nazwać pracę w pierwszych komercyjnych projektach. Oficjalnie kończą Akademię AEM, stając się jej absolwentami, co nie znaczy, że tracą opiekę mentorów – ci stoją przy linii bocznej boiska, przyglądając się i w razie czego korygując grę debiutantów.

W czasie pandemii zmiany w Akademii

W związku z praktycznie całkowitym przejściem firmy TTMS na pracę zdalną, mentorzy zrezygnowali z formuły zjazdu, czyli pierwszego etapu Akademii. Co prawda, odszedł element integracyjny (akurat ta bolączka dotyczy nas wszystkich), ale odpadło też wyzwanie logistyczne, które sprawiało, że wielu kandydatów musiało poczekać na uzbieranie się „grupy”, aby Akademia mogła wystartować. Teraz każdy „zawodnik” wbiega na boisko treningowe praktycznie od razu, pod opieką jednego z naszych mentorów ćwicząc pierwsze zagrania.

Początkowe wdrożenie, ustawienie środowiska oraz przyswojenie materiałów Adobe również trwa tydzień, ale praca z trenerem jest bardziej zindywidualizowana.

Nasz zespół AEM-owy, jak również TTMS jako organizacja, to najwyższa kultura pracy zdalnej, więc całkowite przejście Akademii AEM formuły „na odległość” okazało się strzałem w dziesiątkę.

Nieocenioną wartością dodaną jest tu również możliwość korzystania z bardzo dobrej jakości materiałów szkoleniowych Adobe, niedostępnych publicznie, a przysługującym nam jako partnerom.

Finalnie, przez wyeliminowanie części zjazdowej, Akademia została skrócona do 2 miesięcy. A że kadra trenerska TTMS uznaje nową formułę za zoptymalizowaną, pozostaje przypuszczać, że zmiana nastąpiła na stałe.

Nabór do Akademii

Tu znajdziesz informacje nt. naboru zawodników do naszej AEMowej drużyny.


Marcin Kapuściński – Transition Technologies MS S.A.
 


Zespół, zajmujący się u nas Adobe Experience Manager liczy ponad 90 osób. Możliwość spotkania się osobiście to świetna okazja – w biurze TTMS Poznań – była świetną okazją do podsumowania projektów prowadzonych przez zespół oraz przedstawienia planów rozwojowych TTMS AEM Team.