Posiada Pan/Pani starą wersję oprogramowania i niektóre elementy na stronie mogą nie działać poprawnie. Prosimy zaktualizować system, aby korzystać ze wszystkich funkcji na stronie.
light
dark
PL
light
dark

Wakacyjne zmiany w Teamsach

Współpraca z Teams i Office 365 to trochę jak sen paranoika. Microsoft wciąż dodaje, ulepsza i zmienia funkcje. Czasami nie wiem, czy czegoś wczoraj nie było, czy tylko mi się wydaje – mówił w rozmowie z JustGeek.IT Jarosław Szybiński, Business Development Manager w Transition Technologies MS. Przedstawiamy listę zmian wprowadzonych w Teamsach w ostatnich tygodniach.

Napisy na żywo, transkrypcja tez na żywo
27 nowych języków jest obsługiwanych za pomocą napisów i transkrypcji w czasie rzeczywistym, w tym tak popularne jak niemiecki, portugalski, japoński i hindi.

Jednoczesne rozpoczęcie nagrywania i transkrypcji na żywo

Teraz transkrypcja na żywo rozpoczyna się automatycznie, od razu po włączeniu nagrywania spotkania. Aby było to możliwe, należy zezwolić aplikacji na transkrypcję i nagrywanie w chmurze. Po spotkaniu pliki są dostępne na karcie „nagrania” w szczegółach spotkania. będą nadal dostępne na karcie Nagrania i transkrypcje w szczegółach spotkania.

Android: Nowe środowisko logowania i zdalnej obsługi administracyjnej

W Centrum administracyjnym aplikacji Teams dostępna jest już najnowsza aktualizacja aplikacji dla Microsoft Teams Rooms w systemie Android (wersja 1449/1.0.96.2021070803). Aktualizacja ta obejmuje:

  • Nowe środowisko zdalnej obsługi administracyjnej i logowania – Administratorzy IT mogą teraz zdalnie udostępniać i logować się do paneli usługi Teams, co upraszcza wdrażanie. Po zainstalowaniu i włączeniu urządzenia Teams Room administratorzy IT mogą zdalnie ukończyć proces logowania i aprowizacji z centrum Teams Admin Center. Bardziej usprawniony proces pozwala na szybsze scenariusze logowania i bardziej ustrukturyzowane wdrażanie urządzeń.
  • Obsługa udostępniania przez HDMI – Teams Rooms obsługują teraz udostępnianie ekranu przez połączenie HDMI. Po podłączeniu urządzenia udostępnianie rozpoczyna się automatycznie, a użytkownicy mogą sterować funkcjami projekcji za pomocą nowego przycisku znajdującego się na ekranie głównym konsoli dotykowej.

Nowości w Teams Panel

Teams Panel to urządzenie przypominające tablet. Zawiera informacje nt. spotkania (tematyka, harmonogram, liczba osób, możliwość  rezerwacji dostępnej przestrzeni konferencyjnej ) i  zsynchronizowane jest z kalendarzem Teams lub Outlook 365. Pisaliśmy o nim w artykule Teams was urządzi. Nowe funkcjonalności panelu to:

  • możliwość dopasowania środowiska panelu do swojej organizacji poprzez dodanie aplikacji Teams Extensibility i Line of Business. Dostarczają one kluczowe informacje, najpopularniejsze narzędzia i zaufane procesy tam, gdzie ludzie gromadzą się, uczą i pracują. Administratorzy IT mogą wybrać aplikacje i dostosować ich uprawnienia za pośrednictwem centrum administracyjnego Teams.
  • Administratorzy mogą teraz łączyć się z panelami zdalnie, co usprawnia wdrażanie. Po zainstalowaniu i włączeniu urządzenia administratorzy IT mogą zdalnie ukończyć proces logowania i aprowizacji z poziomu centrum administracyjnego Teams.
  • Administratorzy mogą teraz ukrywać nazwy poufnych spotkań – tak, aby nie wyświetlały się postronnym osobom, które akurat przechodzą koło wyświetlacza.

Nowo certyfikowane urządzenia

Koncepcja focus roomów zakłada wyposażenie nowoczesnych sal konferencyjnych w hardware certyfikowany przez Microsoft – zoptymalizowany pod kątem spotkań hybrydowych, w których część ich uczestników bierze udział zdalnie. Przykładem urządzenia, które organizacje będą w tym celu wykorzystywać, jest nowa kamera AudioCodes RXVCam10. Zaletą jest szybka instalacja i łatwy montaż na monitorze lub laptopie. Dzięki 2-megapikselowej matrycy CMOS obsługuje wideo 1080p Full HD w czasie rzeczywistym. Funkcja cyfrowego powiększenia 3x zapewnia całkowicie regulowane pole widzenia. Aktualną listę certyfikowanego sprzętu możesz znaleźć tu.

Architektura rodem z „Incepcji”

Pamiętacie film „Incepcja”? Bohaterowie – architekci snu – sami kreują scenerię snu, tworząc miejsca od terenu i budynków aż po meble, wykładziny i inne najdrobniejsze szczegóły. Tak właśnie może się poczuć developer, projektujący scenerię teamsowego spotkania. W ramach rozszerzenia trybu „together” można stworzyć niestandardową scenę, która wyznaczy formułę i charakter spotkania.

Teamsy pomocne przy nauce czytania

MS Teams – jako najpopularniejsza platforma do nauki zdalnej – co i rusz sięga po nowe rozwiązania, które mają za zadanie pomóc dzieciom i młodzieży w opanowywaniu wiedzy na każdym etapie szkolnym. Dodatek Reading Progress umożliwia ćwiczenie umiejętności czytania w bezpiecznym, zorientowanym na ucznia środowisku. Nauczyciele wybierają fragment tekstu, następnie przypisują go dziecku, określonej grupie (np. najsłabiej czytających) lub całej klasie. Po tym, jak uczeń przeczyta fragment na głos, nauczyciel może odsłuchać nagrania, bądź zdać się na sztuczną inteligencję. Aplikacja sama wykrywa błędy, kategoryzuje je, wyświetla również statystyki, które pozwalają nam w dłuższej perspektywie obserwować postępy dziecka. Dla wielu dzieci możliwość nie tylko posłuchania swojego głosu, ale też prób czytania na głos bez lęku, który zwykle towarzyszy wystąpieniom publicznym, to rewolucja. Dla każdego ucznia nauczyciel może opracować indywidualną ścieżkę, którą oczywiście może na bieżąco modyfikować. Jeżeli przyjdzie ci dyskutować z kimś, kto uważa, że komputer to dla ucznia samo zło, wykorzystaj argument aplikacji Reading Progress – lepszego chyba nie znajdziesz.

Trzymajmy się czasu

Od 5 do 60 minut – tyle trwa przeważająca większość spotkań w Teamsach. Dlatego nową funkcjonalność – zegar, liczący czas meetingu w podgrupie (pokoju) można ustawić na własnie taki czas. Po ukończeniu spotkania pokoje są automatycznie zamykane, a uczestnicy wracają do spotkania głównego.

Wszystkie ręce w dół

Kiedy jako prelegent odpowiedziałeś na zadane przez słuchaczy pytania, możesz skorzystać z nowej funkcjonalności i kliknąć opcję „opuść wszystkie ręce” („lower all hands”). Dzięki temu możesz zrobić przestrzeń dla nowych pytań, dotyczących np. nowego zagadnienia.

MacBook, daj głos!

Trudno w to uwierzyć, ale dzielenie się dźwiękami systemu IOS z uczestnikami spotkania, którym udostępniamy ekran, było do tej pory niemożliwe. Twórcy Teamsów całe szczęście ten błąd naprawili, dzięki czemu użytkownicy Maców mogą wspólnie pracować na plikach multimedialnych.

Powiadomienia Windows

Dobra wiadomość dla tych, którym przeszkadzają wyskakujące okienka z powiadomieniami: można teraz wybrać sposób, w jaki Teamsy wysyłają nam notyfikacje. Mogą być to albo powiadomienia wbudowane w aplikację Teams lub powiadomienia natywne dla systemu Windows. Dodatkowo, możesz wykluczyć pojawiające się „zajawki” czatu – zapewne nie zawsze chcemy dzielić się szczegółami rozmowy z kolegą z biurka obok.


Marcin Kapuściński – Transition Technologies MS