Posiada Pan/Pani starą wersję oprogramowania i niektóre elementy na stronie mogą nie działać poprawnie. Prosimy zaktualizować system, aby korzystać ze wszystkich funkcji na stronie.
light
dark
PL
light
dark

Zoom oswaja hybrydę

Wiele organizacji podejmie stopniową, etapową próbę przywracania pracowników do biura w pełnym wymiarze godzin. Menedżerowie i liderzy IT staną więc przed wyzwaniem jednoczesnego wspierania pracowników biurowych i zdalnych. Zanosi się na kolejny, emocjonujący etap rywalizacji między platformami Zoom i Teams.

Problemy, jakie czekają nas po powrocie do tradycyjnej pracy to m.in.: przychodzenie do biura osób częściowo chorych, brak dystansu społecznego, a także…  odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Temu mają zaradzić innowacje, ogłoszone w środę przez firmę Zoom.

4 na 5 osób pracujących zdalnie deklaruje, że po zniesieniu obostrzeń chciałoby móc pracować w co najmniej 50% zdalnie. Wydaje się więc, że hybrydowa formuła będzie coraz bardziej powszechna. Mając tego świadomość, Zoom – jeden z największych producentów oprogramowania do videokonferencji –  wprowadza innowacje, które mają pomóc: wirtualnie zameldować się w recepcji, przekazać protokoły bezpieczeństwa, a także monitorować przepełnienie sali konferencyjnej. Poniższe funkcjonalności pomogą w płynnym przejściu firmy do nowej, łączonej formuły.

Wirtualna recepcja

W wizji firmy Zoom w recepcji nie ma żadnego pracownika. Zamiast tego, pracownika wita… urządzenie typu tablet, przy pomocy którego przychodzący do biura łączy się z osobą, która fizycznie znajduje się w innym pomieszczeniu albo nawet innym budynku. Urządzenie zostało wyprodukowane dla Zoom przez firmę DTEN Inc. z branży telekomunikacyjnej. Wystarczy kliknąć „Rozpocznij spotkanie” na urządzeniu Zoom Rooms for Touch, znajdującym się w holu, aby połączyć się z recepcjonistą. Może w razie potrzeby przeprowadzić ich przez kontrolę temperatury i inne procedury BHP.

Zoom room

Zoom wprowadza opcję sparowania swojego klienta mobilnego iOS lub Android z Zoom Roomem.  To umożliwi dołączanie do spotkań w Zoom Room bezpośrednio ze swojego urządzenia. Dzięki aplikacji Zoom Rooms Controller na telefonie komórkowym możemy mieć dostęp do dodatkowych elementów sterujących pomieszczeniem, w tym możliwości rozpoczynania spotkania lub dołączania do niego oraz pełnego sterowania dźwiękiem, wideo i uczestnikami. Poszczególni użytkownicy będą mogli dzięki temu kontrolować swoje doświadczenie w sali konferencyjnej z poziomu urządzenia mobilnego, eliminując potrzebę dotykania przez użytkowników współdzielonego kontrolera w pomieszczeniu.

Monitoring jakości powietrza

Zoom zdecydował się na synchronizację z Neat Sense, systemem, który umożliwia ciągłe zarządzanie jakością powietrza, wilgotności, obecności CO2 i lotnych związków organicznych (organiczne chemikalia, zapachy, zapachy itp.). Narzędzie to pozwala również menedżerom i pracownikom zobaczyć, ile osób znajduje się w jednym pomieszczeniu w czasie rzeczywistym – wykrywając ich kontury – aby mieć pewność, że miejsca spotkań nie będą przepełnione. Wszystkie dane i statystyki dotyczące tych danych będą w pełni dostępne w panelu Zoom już od 11 lutego.

Czas pokaże, czy funkcjonalności Zooma, nakierowane na wypełnienie luki między pracownikami biurowymi a zdalnymi wyznaczą kierunek w dostosowywaniu technologii biurowych do nowego, hybrydowego charakteru pracy.


Marcin Kapuściński – Transition Technologies MS S.A.